WTM Londra Fuarı’nda Çanakkale Rüzgarı

WTM Londra Fuarı’nda Çanakkale Rüzgarı

WTM Londra Fuarında Çanakkale Rüzgarı 5 Kasımda açılarak 39’uncusu düzenlenen Londra World Travel Market (WTM) Uluslararası Turizm Fuarı’na 180 ülkeden, 5 bin civarı katılımcı ve 50 bin kişinin üzerinde profesyonel ziyaretçi katıldı.

Dünyanın en önemli turizm fuarları arasında yer alan WTM Londra Turizm fuarı’nda Türkiye standı yoğun ilgi gördü. Çanakkale ve Troya temalı Türkiye tanıtım standı ziyaretçiler tarafından beğeniyle karşılandı. Çanakkale adına Çanakkale Vali Yarımcısı Turan Yılmaz, 2018 Troya koordinasyon merkezi yetkilisi Nejla Saltık ve Çanakkale Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Derneği (ÇATOD) Başkanı Armağan Aydeğer fuara katılım sağladı.

ÇATOD Başkanı Armağan Aydeğer, “2018 Troya yılı ülkemiz ve Çanakkale turizmi için çok önemli bir katma değer sağladı. WTM Londra turizm fuarı ITB Berlin ile birlikte Dünyanın en önemli turizm buluşmalarının başında yer alıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığımız önderliğinde yıl boyu yürütülen ve Dünyaya damgasını vuran 2018 Troya Yılı tanıtımlarını bu kez Londra’da gerçekleştiriyoruz. Geçen yıl WTM’den sonra aradan geçen bir yılın ardından açılacak dediğimiz Troya Müzesinin, Dünyanın en önemli arkeoloji müzelerinden biri olarak açıldığını Londra’daki tüm paydaşlarımıza söylemenin gururunu yaşıyoruz. Troya yılı Dünya genelinde yıl boyu süren 100 üzerindeki ülkede gerçekleştirilen tanıtımları ve iletişim çalışmaları, uluslararası toplantıları, seminerleri, konferansları ve yıl boyu Çanakkale’de gerçekleştirilen onlarca kültür, sanat, spor ve bilim etkinlikleri, çok sayıda gerçekleştirilen ve devam eden Troya Milli parkına odaklanan alt ve üst yapı yatırımları, yürüyüş yolları, arkeoköy uygulamaları, yeni gezi güzergahları ve cazibe noktalarıyla Türkiye turizmine örnek bir model ve başarı öyküsü olarak damga vurmuştur. Bunu biz değil Türkiye genelindeki birçok turizm profesyoneli bize söylüyor ve Çanakkale’nin 2018 Troya Yılı gerçekleştirdiği başarı öyküsünü her yerde bahsediyor. Troya Yılı kamudan özel sektöre, sivil toplum kuruluşlarımızdan Ticaret ve Sanayi Odamıza, Çanakkaleli Troya sevdalılarına kadar çok sayıda kişi ve kurumun inanması ve katkıları ile hayat bulmuştur. Diğer taraftan bu yılın başarıya ulaşmasındaki çok değerli katkı ve liderlikleri nedeniyle Çanakkale Milletvekilimiz Sayın Bülent Turan ve Çanakkale Valimiz Sayın Orhan Tavlı’ya minnettarız” şeklinde konuştu.

“2019 YILINDA İYİ BİR TÜRİZM SEZONU BEKLİYORUZ”

Aydeğer, “WTM Londra fuarı gelecek Dünya turizm eğilimlerinin oluşmasında çok önemli gösterge bir etkinlik. Gerçekleştirdiğimiz çok sayıda toplantıda 2019 yılının Türkiye turizmi için iyi geçeceğini söyleyebiliriz. 2018 ile yükselme trendine giren Türkiye turizminin 2015 öncesindeki güçlü rakamlarını aşacağını umut ediyoruz. Sayın Bakanımız Mehmet Ersoy’da yaptığı toplantıda 2019 yılı hedefi olarak 48 milyon olarak belirti, İngiliz pazarı ile ilgili olarak da %30-35 arasında bir büyümenin olduğunu ve önümüzdeki yıl içinde yaklaşık %23 lük bir büyüme hedefini belirtti. Bundan sonraki önemli hedeflerimizden bir diğeri kişi başına düşen gecelik harcama miktarını artırmak olmalıdır.

Troya Müzemiz ve Troya Milli Parkında gerçekleştirilen çok sayıda alt ve üst yapı yatırımları, Tarihi Gelibolu Yarımadamız, Adalarımız, Kazdağlarımız, deniz kıyılarımız, alternatif turizm olanaklarımız ile Çanakkale çok güçlü bir Dünya turizm destinasyonu olmaya adaydır” dedi.