Türob: Afrika  Pazarının Anahtarı THY Olacak

Türob: Afrika  Pazarının Anahtarı THY Olacak

TÜROB: AFRİKA PAZARININ ANAHTARI THY OLACAK

THY’nin Batı Afrika ülkesi Sierra Leone’nin Başkenti Freetown’a düzenlediği ilk sefere katılan TÜROB Genel Müdürü İsmail Taşdemir, “Afrika kıtasının turizmde çok önemli bir kaynak pazar olarak değerlendirilmesi gerekir. Afrika’nın Türkiye turizmi için önemli potansiyeli bulunuyor. THY’nin bu kıtada başlattığı uçuşlar sonrasında turizmde de hareket başladığı görülüyor” dedi.

Türk Hava Yolları’nın (THY) sefer yaptığı ülke ve şehir sayısını artırması, turizmcilerin de bugüne kadar turizm potansiyeli değerlendirilemeyen ülkeler ile ilgili iyimser beklentilerini artırıyor. Bu bölgelerin başında da Afrika geliyor. Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Genel Müdürü İsmail Taşdemir, THY’nin Batı Afrika ülkesi Sierra Leone’nin Başkenti Freetown’a düzenlediği ve THY Genel Mü- dürü ve İcra Kurulu Başkan Vekili Bilal Ekşi’nin yer aldığı ilk sefere katıldı. Freetown uçuşunun ilave edilmesiyle THY’nin uçtuğu ülke sayısı 121’e, destinasyon sayısı 301’e ve Afrika’da uçuş noktası sayısı 52’ye ulaştı. Yeni hatla ilgili bir değerlendirme yapan TÜROB Genel Müdürü İsmail Taşdemir, THY’nin Dünya genelindeki geniş uçuş ağının yanı sıra Afrika kıtasında da öncü olduğunu belirterek, “Afrika kıtasının turizm de çok önemli bir kaynak pazar olarak değerlendirilmesi gerekir. Afrika’nın orta ve uzun dönemde gerek Dünya gerekse Türkiye turizmi için önemli potansiyeli bulunuyor. THY’nin bu kıtada başlattığı uçuşlar sonrasında turizmde de hareket başladığı net bir biçimde görülüyor” dedi.

Türkiye farkındalığı artıyor Dünyada en fazla ülkeye ve en fazla noktaya uçan THY’nin Afrika kıtasında da en fazla noktaya uçan havayolu şirketi olduğuna dikkat çeken Taşdemir, “THY’nin Afrika’ya düzenlediği sefer sayısının 52’ye ulaştığını, uçuş sayısının yakın gelecekte 60’a çıkacağını biliyoruz. THY Afrika’da her noktaya düzenlediği seferlerle sadece yolcu değil aynı zamanda Türk bayrağımızı ve kültürümüzü de taşıyor” diye konuştu. Afrika’da bir diğer adımın da Dışişleri Bakanlığınca atıldığını hatırlatan Taşdemir, şu bilgileri verdi: “Sierra Leone’de Büyükelçimiz Deha Erpek henüz göreve başladı, Büyükelçilik binamız ise kısa süre içerisinde açılarak faaliyete geçecek. Kıtada dış temsilcilik sayımız her geçen gün artıyor. Aynı zamanda Yunus Emre Enstitüsü, TİKA, Türkiye Maarif Vakfı gibi organizasyonların varlığı Türkiye algısını her geçen gün daha fazla hissettiriyor. Türkiye’nin Afrika’da izlediği dış politika ve altyapı çalışmalarının önemli farkındalık oluşturduğu, ihracat başta olmak üzere turizm ve ticaret alanında önemli gelişmeler kat ediliyor. Turizm açısından Dünya Turizm Örgütü’nün (UNWTO) öngörüleri de dikkate alınarak Afrika’nın orta ve uzun dönemde gerek Dünya gerekse Türkiye turizmi için önemli potansiyeli bulunuyor. Bizler de bu potansiyeli harekete geçirmek üzere çalışmalarımızı hızlandırıyoruz.”

İşbirliğine hazırız

BTaşdemir ayrıca Freetown’da Sierra Leone Ulaştırma Bakanı Leonard Balogun Koroma ve Halkla İlişkiler ve Politika Bakanı Nanette Thomas ile ikili görüşme yaptı. Görüşmeye ilişkin Taş- demir, “Her iki bakanla yaptığım görüşmede ziyaretimizden duydukları büyük memnuniyeti dile getirdiler. Türkiye-Sierra Leone arasında turizm ilişkilerini geliştirmek, ortak tanıtım çalışmaları ve etkinlikler düzenlemek üzere her türlü işbirliğine hazır olduklarını belirttiler. Afrika kıtasının çok önemli bir kaynak pazar olarak değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum” değerlendirmesinde bulundu.