“Türkiye” Tematik Tanıtımı Sevdi/”

“Türkiye” Tematik Tanıtımı Sevdi/”

Kültür ve Turizm Bakanlığı Eski Tanıtma Genel Müdürü İrfan Önal bloğunda; “Türkiye Tematik Tanıtımı Sevdi” başlıklı yazısıyla dikkat çekti.

2018 Troya Yılı kapsamında gerçekleştirilen etkinlikler sayesinde Troya dikkat çekmeye devam ediyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı Eski Tanıtma Genel Müdürü İrfan Önal bloğunda; “Türkiye Tematik Tanıtımı Sevdi” başlıklı yazıyı kaleme aldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Eski Tanıtma Genel Müdürü İrfan Önal yazısında şu ifadeleri kullandı; Kültür ve Turizm Bakanlığınca 2018 yılı “Troya Yılı” olarak ilan edildi. Troya Ören Yeri’nin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne kabulünün 20. yılı nedeniyle, 2017 yılının ilk aylarında Çanakkale’de yer alan kamu ve sivil kurumların teklifi ile gündeme gelen konu, Tanıtma Genel Müdürlüğünce de “aranan hikâye” olarak hemen desteklendi. Burada yola çıkılırken öncelikli amaç, ülkemiz adına pozitif ve güçlü bir hikâye aracılığıyla Dünyayla doğru ve etkili bir iletişim kurmak, ülkemizin ve Çanakkale destinasyonunun tanıtımına katkı vermekti. Nihayet gerekli resmî prosedür tamamlanarak yılın ortası gibi ülkemize ve Dünyaya “Troya Yılı” ilanını duyurmuş olduk. En büyük desteği yine Sayın Cumhurbaşkanımız vermiş, 01 Kasım 2017 tarihinde 3. Turizm Şûrası açılış konuşması sırasında Troya Yılı’na yaptığı atıf herkes için büyük sevinç oluşturmuştu. Bir yıl boyunca gerçekleştirilecek ulusal ve uluslararası faaliyetlerin ilanı da 2018 yılının hemen başında Sayın Bakanımızca Çanakkale’de gerçekleştirildi. Faaliyetlerin bir takvime bağlı olarak Tanıtma Genel Müdürlüğü tarafından koordine edileceği duyuruldu. Tanıtım ve iletişim açısından da merkeze en önemli hikâye olarak Troya Müzesi’nin açılışı konumlandırıldı. Çünkü bu güçlü markanın en etkili iletişim aracı yıl içinde hizmete açılacak olan Troya Müzesi olacaktı. Tüm Dünya tarafından bilinen bir mitin günümüz insanına dokunuşunu ifade eden Troya Ören Yeri ve hemen yanı başındaki Troya Müzesi ülkemiz ve destinasyon için eşsiz bir değer oluşturuyordu.

Başlangıçta 100 faaliyet planlanmıştı ve bizleri asıl heyecanlandıran ise bu faaliyetlerin takviminin de özverili bir çalışma sonucunda ilan edilmesi olmuştu. Hepimiz şunu biliriz ki; böyle durumlarda projeleri ve takvimini yayımlayabilmeniz size ayrı bir güç ve ciddiyet kazandırmaktadır. Nitekim Troya Yılı iyi bir başlangıç yapmış oldu. Elbette bu duruma uluslararası ve ulusal tepkiler de gecikmedi. The Guardian gazetesi 26 Eylül tarihli internet haberinde Troya Yılı’nı ele aldı. Bu haberi daha sonra birçok haber, makale, faaliyet haberi ve yorum izledi.

Tanıtma Genel Müdürlüğünce Troya Yılı’nın resmi lansmanı da 2017 Kasım başında WTM Fuarı ile Londra’da gerçekleştirildi. Böyle güçlü bir başlangıç ve alınan pozitif tepkiler Troya Müzesi ve Troya hikayesinin etkili bir iletişim aracı olacağı sinyallerini bizlere vermiş oldu ve bu durum kimseyi yanıltmadı. Tanıtma Genel Müdürlüğü tarafından bugüne kadar Troya Yılı münasebetiyle ulusal ve uluslararası arenada gerçekleştirilen ve koordine edilen tüm faaliyetleri www.tanitma.gov.tr adresinde bulabilirsiniz. 150’ye yakın faaliyet, 200 civarında uluslararası haber, makale, yazı vs.

Bu yıl boyunca en önemli konu; başta Çanakkale halkı ve Çanakkale Valiliği olmak üzere, Çanakkale’deki resmi ve özel kurumların Troya Yılı’na sahip çıkarak, birçok projeyi kendi inisiyatifleriyle gerçekleştirmeleri olmuştur. Tüm çalışmaları kamu-özel sektör iş birliği adına ülkemiz ve turizm sektörü için de başarılı bir örnek olarak nitelemek mümkündür. Çanakkale’de faaliyet gösteren turizm sektörü temsilcileri aynı başarıyı Çanakkale Zaferi’nin 100. anma yılı olan 2015’te de göstermişlerdi. Bu iki odaklanma başarısı beraberinde Çanakkale’ye birçok turizm ürünü kazandırmış oldu. Şimdi uluslararası niteliği olan “Barış İçin Koşuyorum” maratonu, Boğaz’da yüzme yarışı, Troya yürüyüş yolları gibi spor ve aktivite odaklı sağlam ürünlere de sahip durumdalar. Dünya’ya Armağan olarak sunulan Troya Müzesi de bunların başında geliyor. Önemli bir turizm destinasyonu olarak Çanakkale, doğru kurgularla ilerlemeye devam ediyor. Bütün bu emeklerin süreklilik kazanması da ülkemizde merkezde ve destinasyon bazında turizmi nasıl yöneteceğimizle oldukça ilgili bir durumdur.

Troya Yılı ilanı, Ekim ayında tamamlanarak ziyaretçi kabulüne başlayan Troya Müzesi’nin bitirilmesi için de büyük bir enerji ve konsantrasyon oluşturmuştur. Ülke olarak tanıtım hususunda pek çok eleştiri kabul etmekle birlikte Troya Yılı boyunca şimdiden iyi bir sınav verildiğini söylemek mümkündür. Bu sonuçlar bundan sonraki faaliyetlere de önemli bir enerji ve tecrübe sağlayacaktır. Troya Yılı’na ve bu yıl boyunca gerçekleştirilen faaliyetlere vatandaşlarımızın, sporcu ve sanatçılarımızın, akademisyenlerimizin, özel sektör kuruluşlarımızın ve özellikle basınımızın verdiği destek de bu başarıda kilit rol oynamaktadır. Burada bir hususun bir kere daha altının çizilmesinde fayda var: Tanıtım ve iletişimde yalınlık, odaklanma ve kendi değerlerinize konsantre olarak koordinasyon içinde çalışmak başarılı sonuçlar için önceliği oluşturmaktadır. Çanakkale ve Bakanlığımız bunu Troya Yılı çalışmalarında gerçekleştirmiş ve ülkemiz için iyi bir örnek oluşturmuştur.”

Kültür ve Turizm Bakanlığı Eski Tanıtma Genel Müdürü İrfan Önal’ın “Türkiye Tematik Tanıtımı Sevdi” başlıklı yazısına buradan ulaşabilirsiniz.