Troya’dan Çanakkale’ye Oratoryosu İzmir’de Sunuldu

Troya’dan Çanakkale’ye Oratoryosu İzmir’de Sunuldu

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın isteği üzerine besteci Hasan Uçarsu tarafından bestelenen ‘Troya’dan Çanakkale’ye’ oratoryosu İzmir’deki Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde sunuldu.

Çanakkale’deki antik yerleşim yeri Troya’nın UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girişinin 20. yılı nedeniyle 2018 senesi Kültür Bakanlığı tarafından ‘Troya Yılı’ ilan edildi. Besteci Hasan Uçarsu da Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın isteği üzerine Troya’dan Çanakkale’ye’ oratoryosunu besteledi. Oratoryo, İzmir’deki Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde sanatseverler ile buluştu. İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nı Şef Rengim Gökmen yönetirken, bariton Melih Tepretmez, Soprano Görkem Ezgi Yıldırım ve bağlamasıyla Erdem Şimşek ile 1988 yılından beri Türkiye’nin önde gelen profesyonel topluluklarından biri olan, Şef Burak Onur Erdem yönetimindeki Devlet Çoksesli Korosu’na eşlik etti.

Koro’nun seslendirdiği Çanakkale, Troya, Vilusa, İlyon, Truvisa bölümleriyle başlayıp devam eden oratoryoda, insanlık tarihinde silinmez bir iz bırakan Troya savaşını günümüzde tesiri çok yakından, doğrudan hissedilen, yakın geçmişteki Çanakkale Savaşları’yla birlikte görmeye ve yorumlanmaya çalışılan eser, çok sayıda sanatsever tarafından ilgi ve beğeniyle izlendi.