Troya Yolunda Ağaçlandırma Çalışmaları Başlatıldı

Troya Yolunda Ağaçlandırma Çalışmaları Başlatıldı

Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü’nce 2018 Troya yılı çalışma ve etkinliklerine katkı sağlamak amacıyla, Troya yolu ağaçlandırma çalışmaları başlatıldı.

Yol güzergahında arazi ve teknik imkanların elverdiği ölçüde; bin adet fıstık çamı, bin adet zeytin, 500 adet zakkum fidanı dikilerek çalışmaların tamamlanacağı bildirildi. Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü’nce 2018 Troya yılı çalışma ve etkinliklerine katkı sağlamak amacıyla, önce müze bahçesinde Homeros Bahçesi oluşturuldu, müze alanına ve ören yerindeki ağaçlara kuş yuvaları asıldı. Ören yerindeki ağaç türlerinin Türkçe ve Latince isimlerini belirten isimlikler yapıldı. Çanakkale-İzmir yolu, Troya sapağından Troya Müzesine kadar olan yolda ağaçlandırma çalışmaları başlatıldı.

Troya yolu ağaçlandırma çalışmasında Orman Bölge Müdürü Refik Ulusoy, Ağaçlandırma Şube Müdürü Mehmet Ali Çelebi, Etüt Proje Başmühendisi Aslı Böbek Bağran, Etüt Proje Mühendisi Sibel Kemerli yol kenarı ağaçlandırma çalışmalarını yerinde inceledi. Bölge Müdürü Refik Ulusoy yapılan güzel çalışmalar için Çanakkale Ağaçlandırma ve Toprak Muhafaza Şefi İlhan Karadumun’a ve emeği geçen herkese teşekkür ederken, Troya yoluna dikilen fidanların binlerce yıldan süzülüp gelen Homeros Destanı kadar uzun ömürlü olmasını diledi.