Troya Tatlısı Dünya’ya Açılıyor

Troya Tatlısı Dünya’ya Açılıyor

“Tarihe Saygı Projesi” kapsamında Gelibolu Yarımadası’nın doğal dokusunu koruyarak, çağdaş bir görünüme kavuşması için çalışan OPET, bir yandan “2018 Troya Yılı”nda Troya bölgesinde yer alan Tevfikiye Köyü’nün rehabilitasyon çalışmalarına devam ederken, şimdi de Antik Çağ’ın tatlısı Globi’yi bölgeye kazandırdı. Şef Özlem Mekik’in farklı bir dokunuşla yeniden yarattığı tatlı, “Çanakkale Troyta Tatlısı” adıyla Çanakkale’deki restoran ve otellerin mönüsüne eklenmişti.

OPET’in 2018 Troya Yılı etkinlikleri kapsamında ünlü şef Özlem Mekik ile işbirliği yapması neticesinde bölgeye hediye edilen Troya Tatlısı Globi, İstanbul’da Ayasofya’nın yakınında yer almasıyla yerli ve yabancı turistlerin gözde mekânlarından biri olan Ottoman Hotel Imperial bünyesindeki Matbah Restaurant’ın mönüsünde yer alarak Dünyaya açılıyor.

Benzersiz lezzeti ile Antik Çağ’dan günümüze kadar uzanan Globi Tatlısı, 2018 Troya Yılı kapsamında yeni bir anlam daha kazanıyor. “Çanakkale Troya Tatlısı” adıyla anılmaya başlanan tatlı, yıl sonuna kadar İstanbul’da bulunan Ottoman Hotel Imperial bünyesindeki Matbah Restaurant’ın mönüsünde yer alarak Çanakkale’yi temsil etmeye devam edecek.

Antik Çağ’dan günümüze; Globi

Globi Tatlısı, kültür beşiği Çanakkale’de eski çağlardan bu yana sevilerek tüketilen bir tatlıdır. Fakat Globi’nin adı son zamanlarda daha çok ‘Çanakkale Troya Tatlısı’ olarak geçiyor. Bunda en büyük etken ise akaryakıt dağıtım sektörünün öncülerinden OPET’in 2018 Troya yılı kapsamında Globi’yi Çanakkale ile özdeşleştirmesi olmuştur. Şehrin yöresel lezzetlerinin tanıtımında önemli katkılar sağlayacak olan Globi’nin tarifini ise Eski Çağ yazarlarından Philoxenus ve Cato yazmış.

Tadım için bir araya geldiler

Yıl içinde Fatih Fetih Mönüsü, Osmanlı’da Balık, Osmanlı’da Gayrimüslim Yemekleri, Şeb-i Aruz Mevlevi Somadı gibi farklı mönüleri misafirlerine sunan Matbah Restaurant Şefi Kadir Yılmaz ve Şef Özlem Mekik, tadım için Matbah Restaurant’ta bir araya geldi. Şefler, tadım sonrasında gastronominin yaşanılan coğrafyadan aldıkları etkiler ve bölgelerin tanıtımına katkısı konusunda fikir alışverişinde bulundular.

Globi’nin mönülerinde yer alması ile ilgili olarak konuşan Ottoman Hotel Imperial, Ottoman Hotel Park ve Matbah Osmanlı Saray Mutfağı Genel Müdürü Serdar Balta, her yıl yaptıkları etkinliklerle Osmanlı ve Anadolu mutfağının nadir örneklerini misafirleriyle buluşturmaktan büyük keyif aldıklarını söyledi. Aslen Biga Balıklıçeşme’li olan Balta, Matbah Restaurant Osmanlı Saray Mutfağı konseptini 9 yıl önce ekibiyle birlikte kurduklarını belirterek “Ottoman Hotel Grup olarak üzerinde yaşadığımız toprakların ender lezzetlerini Dünyanın her köşesinden ağırladığımız konuklarımıza tanıtmaktan memnuniyet duyuyoruz. Bu yıl Troya Yılı olması münasebetiyle Matbah Restaurant’ta Troya Tatlısı Globi’yi misafirlerimizle buluşturmak, bir Çanakkaleli olarak benim için de ayrı ve özel bir öneme sahip” dedi.