Troya Hazineleri Asırlık Hasret Belgeseli Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Gösterilecek

Troya Hazineleri Asırlık Hasret Belgeseli Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Gösterilecek

Ak Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Troya Hazineleri Asırlık Hasret Belgeseli’nin Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Binali Yıldırım’ın himayelerinde milletvekilleri ve ailelerine izlettirileceğini söyledi.

Ak Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, “Tarihten bu yana bir çok medeniyete ev sahipliği yapan Çanakkalemizde, Çanakkale Destanı başta olmak üzere muhteşem destanlar ortaya çıkmıştır. İlyada ve Odysseia destanlarının da doğduğu, Çanakkale’de bulunan Troya, Dünyadaki en ünlü antik kentlerden biridir. Çanakkalemiz 2018 Troya Yılı ile beraber büyük bir tanınırlığın yanı sıra tüm Dünyada adından söz ettirdi. Troya kökenli 24 parça altın eser, iktidarımız döneminde ABD’deki Penn Müzesi’nden Türkiye’ye getirildi. Diğer hazinelerin de doğduğu topraklara yani Çanakkalemize geri getirilmesi çabaları tarihi bir ayıbın ortadan kaldırılması açısından önem taşıyor. Tarih kainatın vicdanıdır.”

Ak Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan sözlerine şöyle devam etti:

“2018 Troya Yılı etkinlikleri kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı’mızın himayelerinde Troya Hazineleri Asırlık Hasret Belgeseliyle, hukuki mücadelemizin yanında vicdanlara seslenerek Troya’ya ait diğer hazinelerin iadesiyle ilgili farkındalık oluşturulması amacıyla önemli bir belgesel hazırlandı. Bu en başta tarihe ve yaşadığımız coğrafyaya olan vefamızın gereğiydi. 13 Şubat 2019 Çarşamba günü saat 20:30’da Gazi Meclisi’mizde TBMM Başkanımız Sayın Binali Yıldırım’ın himayelerinde yapılacak, tarihe ışık tutan efsaneler beşiği Troya’yı konu edinen bu değerli belgeselin özel gösterimiyle ayrı bir anlam kazanacak” dedi.