Troia’dan Çanakkale’ye İnsanın, İnancın ve Mekanın İnşası Değerler ve Şehir Kongresi

Troia’dan Çanakkale’ye İnsanın, İnancın ve Mekanın İnşası Değerler ve Şehir Kongresi

(ÇOMÜ) İlahiyat Fakültesi ve Çanakkale Müftülüğü ortaklığıyla düzenlenen Troia’dan Çanakkale ye İnsanın, İnanan ve Mekanın İnşası: Değerler ve Şehir Kongresi’nin açılış töreni İlahiyat Fakültesi İÇDAŞ Kongre Merkezi 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Salonu’nda gerçekleştirildi.

2018 Troya Yılı kapsamında, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) İlahiyat Fakültesi ve Çanakkale Müftülüğü ortaklığıyla düzenlenen açılış törenine Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İşleyen, Vali Yardımcısı Ali İkram Tuna, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Rektör Vekili Prof. Dr. Ahmet Erdem, Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Karışit, Gelibolu Savaşları Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, İl Müftüsü Arif Gökçe, Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Süha özden ve Prof. Dr. Mustafa Görün ile siyasi parti temsilciler ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin yanı sıra öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından İlahiyat Fakültesi Öğr. Gör. Mehmet Kara, Kuran tilaveti gerçekleştirdi İl Müftüsü Arif Gökçe: şehirlerde buna benzer ilmi faaliyetlerin gerçekleşmemesi durumunda şehrin ölü şehir olarak nitelendirileceğini ifade ederek 2018 Troya Yılı vesilesiyle gerçekleştirilen bu sempozyumun Çanakkale’ye büyük değer katacağına inandığını söyledi.

İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şevket Yavuz; kongrenin bir nevi fikir hasadı olacağına inandığını belirterek hazırlık safhasında emeği geçen ve katkı sunanlara teşekkür etti. Yavuz, kültürlerin bulunduğu yere göre şekil aldığına dikkat çekerek “Troya’nın Dünya Kiltür Mirası listesine girişinin 20. Yılı münasebetiyle bu yıl ülkemizde Troya Yılı ilan edildi. Mekanın nasıl vatanlaştırılacağma dair mücadeleyi bu sempozyumda masaya yatırmaya çalıştık” dedi.

ÇANAKKALE, İNANCIN YENİDEN İNŞA EDİLDİĞİ BİR MEKAN

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Burhan işleyen ise mekanın değerinin en iyi bilindiği bir coğrafyada, Çanakkale’de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdiği konuşmasında “Türkiye son yıllarda daha da artan bir önemle şehitlerimizin kıymetini bilmeye başladı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ifadesiyle Kur’an okumayı bilenler Kur’an okuyor, bilmeyenler dua ederek şehadete yürüyorlardı Çanakkale böyle anlamlı bir toprak bizim için. Çanakkale’yi inanan yeniden inşa edildiği bir mekan olarak biliyoruz” diyerek burada insanı, inanç ve mekanı konuşmanın anlamlı olacağına İnandığını söyledi.

“2018 TROYA YILI’NA 30’UN ÜZERİNDE ORGANİZASYONLA KATKI SUNDUK”

Rektör Vekili Prof. Dr. Ahmet Erdem; Çanakkale tarihinde iki önemli olayın var olduğuna değindiği konuşmasında “İlki Troya Savaşı. Bundan 3 bin yıl kadar önce gerçekleşmiş. Yüzyıllar sonra da şair Homeros tarafından bir destan haline getirilmiş. Binlerce yıldır önemini yitirmeden korumakta. İkincisi de olağanüstü görünen ama gerçek kahramanlıkların yaşandığı 103 yıl önceki Çanakkale Zaferi, Bu vesileyle tüm katılımcılara bu anlamlı zaferin kazanıldığı topraklan görmelerini tavsiye ediyorum. UNESCO tarafından 20 yıl önce Dünya Kültür Mirası listesine alınan Troya, Cumhurbaşkanımızın hamiliğiyle Türkiye’de 2018 Troya Yılı ilan edildi. Üniversite olarak 2018 Troya Yılı nedeniyle yapılan etkinliklere 30’un üzerinde akademik organizasyonla katkı sunduk” diyerek kongrenin gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

TARİH, KENDİSİNİ ANLAMAYAN VE KENDİNİ YENİLEMEYEN TOPLUMLARA HİÇ MERHAMET GÖSTERMEDİ

Çanakkale Vali Yardımcısı Ali İkram Tuna; toplumlar, şehirler ve medeniyetlerin aralarındaki büyük farklılıklara rağmen hepsinin ortak özelliğinin varedicisinin insanın olması olduğuna değinerek “Anadolu medeniyetler beşiği olmasının yanında aynı zamanda medeniyetler, toplumlar ve şehirler mezarlığı Geride kalanların ancak kalıntılarıyla teselli bulabiliyoruz” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü; “Tarih kendisini anlamayan, yenilemeyenleri geleceğe taşıma konusunda zamanı etkili kullanmayan toplumlara hiç merhamet göstermemiştir. Hatada ısrar etme şansı tanımamıştır. Bizler de kendimizi geleceğe taşıyacaksak, gelecek kuşaklara değerlerimizi, ideallerimizi bütüncül bir yaklaşımla bir medeniyet halinde ileteceksek üzerinde yaşadığımız toprakların binlerce yıllık birikimini özümsemek durumundayız. Bu anlamda yapılan bu çalışmayı çok önemsiyor, bir boşluğu dolduracağına İnanıyorum. Troya Yılı vesilesiyle ilimizde oluşan bu motivasyonun önümüzdeki yıllarda da devam etmesi durumunda Çanakkale’nin marka kent olarak tanınırlılığının artacağını düşünüyorum” “Medeniyet Tasavvurunda Şehir” başlıklı tebliğiyle açılış oturumunda konuşan Prof. Dr. Sadettin Ökten; insanın yaşaması için mekanın şart olduğuna vurgu yaparak “İnsan yaşadığı mekanda yaşıyor, yararlanıyor, eğitiliyor. Dönüşüyor ve değer alıyor. Doğal mekan ile İnsan, aynı tasarımcının eseri. Şehir İse İnsanların kurduğu yapay bir mekan ve durağan. İnsandan başka hiçbir cardı doğal mekanı değiştiremiyor. Öyle bir yeteneği yok. İnsanın doğal mekanı değiştirerek şehir kurmasına da imar diyoruz” şeklinde görüşleriyle katılımcılarla İnsan, mekan ve şehre dair paylaşımlarda bulundu. Açılış töreni sonrası İl Müftüsü Arif Gökçe ve Rektör Vekili Prof. Dr, Ahmet Erdem; konuk Prof. Dr, Sadettin Ökten ile birlikte Tacettin Aslan Camii altındaki Tacettin Aslan Kültür ve Sanat Evi’ni ziyaret ederek burada hat ve tezhip atölyesinde çalışan öğrencilerle bir araya geldiler. Üç gün sürecek sempozyum çerçevesinde katılımcı akademisyen ve konuklar; Troya ve Tarihi Alan Ziyaretleri de gerçekleştirecek.