Sporla Troya: 2018 Troya Yılı’nda Binlerce Kişi Barış İçin Koştu

Sporla Troya: 2018 Troya Yılı’nda Binlerce Kişi Barış İçin Koştu

‘Barış için Koşuyoruz’ sloganıyla bu sene 4.’sü düzenlenen Turkcell Gelibolu Maratonu, bu yıl da büyük bir kalabalığın katılımıyla koşuldu. Dünyanın sayılı tematik maratonlarından biri olarak kabul edilen ve 2018 Troya Yılı’nın en önemli organizasyonu olarak ilgi çeken Turkcell Gelibolu Maratonu’nda 42 km.’lik parkuru erkeklerde Getaye Gelaw, kadınlarda da Svetlana Sepeliova kazandı.

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen, Türkiye’nin ‘Barış’ temalı ilk ve tek maratonu Turkcell Gelibolu Maratonu, binlerce kişinin katılımıyla gerçekleştirildi. ‘Barış için Koşuyoruz’ sloganıyla düzenlenen organizasyonda 42 kilometre maraton, 21 kilometre yarı maraton, 10 kilometre ve 5 kilometre halk koşusu olarak dört kategoride yarışlar yapıldı. 42 kilometrelik parkuru erkeklerde Etiyopyalı atlet Getaye Gelaw, kadınlarda da Svetlana Sepeliova ilk sırada tamamladı. Yarı maratonda şampiyonluk erkeklerde Fetene Alemu, kadınlarda ise Fatma Demir’in oldu. 10 kilometrelik koşuda ise birincilik erkeklerde Ramazan Özdemir, kadınlarda Burcu Subatan’a gitti.

Organizasyona, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Eceabat Kaymakamı Turan Yılmaz, Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir ve Dünya rekortmeni milli dalgıç Şahika Ercümen de katıldı.

Maraton sonunda dereceye girenlere madalya ve kupaları, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Eceabat Kaymakamı Turan Yılmaz, Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer ile Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir tarafından verildi.

Terzioğlu startı verdi

Dünyanın dört bir yanından gelen binlerce katılımcının yer aldığı koşuda 10 kilometrelik parkurda, startı Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu verdi. Turkcell Gelibolu Maratonu’nun bu seneki ünlü konukları komedyen Hayrettin ve Dünya rekortmeni milli sporcu Şahika Ercümen de halk koşusunda yer aldı.

“Daha çok Barış diliyoruz”

Dünyanın en tematik parkurlarından birinde yapılan Turkcell Gelibolu Maratonu’na isimlerini vermekten büyük mutluluk duyduklarını belirten Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu “Maratonumuzun Çanakkale gibi Dünya tarihine damga vurmuş bir coğrafyada yapılması, barış temamızla bire bir örtüşüyor. Bu yıl dördüncü senemiz. Bu sene ilginin daha da büyük olması, daha iyi atletlerin bu organizasyona dahil olması için 100 bin liralık bir para ödülü de koyduk. ve ne mutlu bize ki Gelibolu Maratonu sayesinde, Troya Yılı’nı, bu toprakların ruhunu yaşayarak kutlama şansına sahibiz. 2018 Troya Yılı’nda tüm Dünyada daha çok ‘Barış’ olmasını dileğiyle, 4. senemizde gerek burada koşarak gerekse iyi dilekleriyle bizimle olan herkese teşekkür ederim” dedi.

Ayrıca Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu Avrupa’yı Anadolu’ya bağlayacak olan 1915 Çanakkale Köprüsü tamamlandığında maratonun Şehitler Abidesi’nden başlayıp Troya’da biteceğini, Avrupa ile Anadolu arasında gönül bağı kuracaklarını ifade etti.

100 Bin TL ödül dağıtıldı

Toplam ödülün 100 bin lira olarak belirlendiği Turkcell Gelibolu Maratonu’nu erkeklerde 2 saat 22 dakika 28 saniyelik derecesiyle Etiyopyalı atlet Getaye Gelaw ilk sırada bitirdi. Yarışta Yavuz Ağralı ikinci, Ömer Alkanoğlu da üçüncü sırayı elde etti. Kadınlarda 3 saat 30 dakika 01 saniye ile Svetlana Sepeliova birinci oldu.

arı maratonda ilk üç sırayı, erkeklerde Fetene Alemu, Kefyalew Deja Burise ve Ayhan Sağlam, kadınlarda ise Fatma Demir, Demet Dinç ve Elif Mert aldı. Turkcell Gelibolu Maratonu’nun 10 kilometrelik maraton etabında erkeklerde birinciliği Ramazan Özdemir, ikinciliği Alper Demir, üçüncülüğü Azad Yüce kazandı. Kadınlar yarışını ise Burcu Subatan, Gülnaz Uskun ve Fatma Arik ilk üç sırada bitirdi.

Barış Ormanı’nı büyüyor

İki sene önce 10 bin fidanını dikimiyle hayata geçirilen Turkcell Barış Ormanı’na, 10 bin fidan daha eklenerek ormandaki ağaç sayısı 30 bine çıkartıldı. Bununla birlikte maratona BiP üzerinden kayıt yaptıran katılımcı sayısı kadar daha fidan Turkcell Barış Ormanı’na eklenecek.