Sanatla Troya: Troya ve Çanakkale Minyatürleri Sergisi Açıldı

Sanatla Troya: Troya ve Çanakkale Minyatürleri Sergisi Açıldı

2018 Troya Yılı etkinlikleri kapsamında, “Troya ve Çanakkale Minyatürleri Sergisi” Çanakkale Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde kapılarını açtı. Göksel Sevim öğreticiliğinde faaliyetlerini sürdüren minyatür çalışma grubu kursiyerlerinin sergilediği 56 adet eser sanatseverlerin beğenisini topladı. Çanakkale’nin mimari yapılarından etkilenerek yapılmış olan özgün tasarımların göze çarptığı serginin açılışında Minyatür sanatçısı Göksel Sevim bir açılış konuşması yaptı.

Sevim, “Troya ve Çanakkale Minyatürleri sergisi üç yıldır sürdürdüğümüz bir proje. 2018 Troya Yılı olması münasebetiyle sergimizi bu yıla ithaf ettik. 56 minyatür eserin ayrı ayrı bir öyküsü var. Amacımız bu eserlerin öyküleri ile birlikte kitapçık haline gelmesi ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır” dedi.

Göksel Sevim; “Bizler bu sanatta yeni ufuklar peşindeyiz. 2018 Troya Yılı nedeniyle; yaşadığımız kent Çanakkale ve Dünya mirası Troya’yı minyatür sanatıyla anlatarak, daha geniş kitlelerce tanınmasına katkı sunmak istiyoruz. Klasik minyatürle başlayan çalışmalarımız zamanla geleneksel anlayışın dışına çıkarak deneysel modern uygulamaya dönüşmeye başladı. Yine 24-22-18 ayar altın kullanıyoruz ama eskisi gibi kesi yavrusu tüyünden fırçalarımız, has kâğıt, kök boyalarımız yok. Bugün ise samur fırçalar, taş sulu boya ve akrilik kullanıyoruz. Binlerce yıllık geçmişin ihtişamını, çağımızın bakış açısıyla minyatür sanatına aktarmaya çalışıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Büyük beğeni toplayan sergi, 20 Kasım 2018 tarihine kadar Çanakkale Devlet Güzel Sanatlar Galerisinde sanatseverleri bekliyor.