Sanatla Troya: Troya Temalı Sergi Açıldı

Sanatla Troya: Troya Temalı Sergi Açıldı

UNESCO tarafından Dünya Kültür Miras Listesi’ne kabulünün 20. yıl dönümü nedeniyle bu yıl, Kültür ve Turizm Bakanlığınca ‘2018 Troya Yılı ilan edildi. Bu yıl boyunca Çanakkale, uluslararası işbirlikleri ve kültür, sanat, bilim ve spor etkinlikleriyle Dünyanın buluştuğu bir merkez olacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ilan edilen 2018 Troya Yılı etkinlikleri hız kesmeden devam ediyor. Tarihi M.Ö. 3 binli yıllara kadar uzanan, savaşları, efsaneleri ve mitleriyle bugün hala cazibe noktası olan antik kent, ziyaretçilerini ağırlamayı sürdürüyor.

Çimenlik Kalesi, Troya temalı ve isimli seramik sergisine ev sahipliği yapıyor. Kale Grubu’nun sponsorluğunda Renkler Seramik Grubu’nun düzenlediği Troya Seramik Sergisi, 50 sanat eseri ile ziyaretçilerini bekliyor.

32 sanatçısının çalışmalarını içeren Troya Seramik Sergisi açılışı Çimenlik Kalesi Muavenet-i Milliye Sergi Salonu’nda yapıldı. Sergi açılışına Çanakkale Vali Yardımcısı Celil Ateşoğlu, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, sanatçılar ve sanatseverler katıldı.

Farklı branşalarda sergilenen Troya temalı sanat eserleri hakkında bilgi veren Çanakkale Seramik Fabrikası Sanat Seramikleri Yöneticisi Senem Özer, “Türkiye’nin farkı üniversitelerinden akademisyen ve seramik sanatçılarının bir araya gelerek oluşturdukları Renkler Seramik Grubu’nun sergisini gezeceğiz. Renkler Seramik Grubu, dokuzuncu sergisini Çanakkale’de Troya teması ile gerçekleştiriyor. Siz sanatseverler ile buluşturuyor” açıklamasında bulundu.

Sergi açılışına katılan Çanakkale Vali Yardımcısı Celil Ateşoğlu ise kısa bir konuşma yaparak, “Anlamlı bir günü sizlerle paylaşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Çanakkale’de bir aydır Vali yardımcılığı yapıyorum. Çanakkale’ye gelmeden önce Truva yılını duyuyordum. Gelip gördükten sonra yıl içinde birçok yapılmış. Çanakkale deyince akla ilk gelince önce Truva’yı ve seramiği biliriz. Renkler gurubu bu iki sembolü bir araya getirmiş. Bize sergilemişler ve bizim içinde o sergiyi açmak, gezmek büyük bir zevk. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim” dedi.

50 sanat eserinin bulunduğu Troya Seramik Sergisi, 13 Kasım’a kadar sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.