Sanatla Troya: Troya İlklerle Sahnede

Sanatla Troya: Troya İlklerle Sahnede

Devlet Opera ve Balesi’nin son yıllardaki en görkemli eseri olan Troya, ATO Congresium’daki Dünya prömiyeriyle görücüye çıkıyor.

Troya’nın UNESCO Kültür Mirası Listesi’ne girişinin 20. yılına özel olarak Devlet Opera ve Balesi tarafından hazırlanan Troya, Dünya prömiyeri yapıyor. Gecede, pek çok ilk yaşanacak. Paris’i Devlet Opera ve Balesi (DOB) Genel Müdürü ünlü tenor Murat Karahan, Hektor’u 12 yıl aranın ardından ilk kez sahneye çıkan ünlü balet Tan Sağtürk, Helen’i soprano Seda Ayazlı seslendiriyor. Eserin anlatıcısı Homeros’u Devlet Tiyatroları (DT) Genel Müdürü Mustafa Kurt canlandırıyor. İlk kez DT Genel Müdürü ve DOB Genel Müdürü aynı sahneyi paylaşıyor. Başrol kostümleri ise ünlü modacı Atıl Kutoğlu tarafından hazırlandı.

ENGELSİZ DANS GÖSTERİSİ

3DMAX mapping teknolojisi ile desteklenen eserde, orkestra, koro ve bale olmak üzere 300 sanatçı sahnede olacak. Ayrıca 2015’te görevli olduğu turneden dönerken kaza geçiren DOB dansçılarından Bora Acar Zöngür de, engelsiz dans gösterisi sunacak. Yurt içi ve yurt dışı birçok sahnede seyirci ile buluşturulacak eser, Berlin ve Moskova’nın ünlü opera evlerinde sahnelenecek.