Sanatla Troya: Brüksel’de Troya Sergisi

Sanatla Troya: Brüksel’de Troya Sergisi

Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen Troya panelinde Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rüstem Aslan Osmanlı arşivlerine göre Priam Hazinesini anlattı.

Türkiye’nin Brüksel Büyükelçiliği ve Yunus Emre Enstitüsü’nün desteğiyle Brüksel’deki Kraliyet Akademisi’nde, Troya Antik Kenti’nin UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girişinin 20. yılı olması ve 2018 Troya yılı dolayısıyla düzenlenen Truva konulu panel ve fotoğraf sergisi etkinliğine Türkiye’nin Brüksel Büyükelçisi Zeki Levent Gümrükçü de katıldı.

Gümrükçü, Troya’nın, insanların her zaman ilgisini çeken muhteşem bir hikaye olduğunu söyledi.

Türkiye’yi ve Troya’yı daha fazla sayıda turistin ziyaret etmesi gerektiğini anlatan Gümrükçü, Anadolu’nun medeniyetin beşiği olduğunu ve Türkiye’de UNESCO Dünya Miras Listesi’ne giren 18 alan bulunduğunu söyledi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rüstem Aslan da panelde “Osmanlı arşivlerine göre Priam Hazinesi” başlıklı sunum gerçekleştirdi.

Alman arkeolog Heinrich Schliemann’ın Truva kazısını nasıl gerçekleştirdiğini, kazıda neler bulunduğunu ve bu eserlerin yurt dışına ne şekilde kaçırıldığını anlatan Aslan, Osmanlı arşivlerinde yer alan bilgileri de paylaştı.

Panelde, Oxford Üniversitesi’nden arkeolog Prof. Dr. Roland Ralph Redfern Smith ve Leuven Katolik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Marc Waelkens’de arkeolojik kazılara ilişkin bilgiler paylaştı.

Misafirler, panelin ardından Troya ile ilgili fotoğraflardan oluşan sergiyi gezdi.

betmatik ligobet nisanbet betebet hiltonbet milosbet