Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: “Dünya Turizm Pazarında İlk 6’ya Girmeyi Planlıyoruz”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: “Dünya Turizm Pazarında İlk 6’ya Girmeyi Planlıyoruz”

Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen 53. Uluslararası Turizm Borsası (ITB) Fuarı’nda Türkiye, 2018’in Troya Yılı olması sebebiyle Troya Atı eşliğinde toplam 2 bin metrekare alan üzerinde kurulu stantta tanıtıldı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Berlin’de düzenlenen fuar kapsamında gazeteciler ile bir araya geldi. Bakan Ersoy, basın mensuplarının sorularını yanıtlamadan önce yaptığı konuşmada, Türkiye’nin uluslararası tanıtım stratejisinde bir Dünya markası olma iddiasını sürdürdüğünü belirterek, “Dünya Turizm Örgütü verilerine göre ülkemiz Dünya turizm pazarında sekizinci sırada yer alıyor. Bu listede ilk 6’ya girmeyi hedefliyoruz.” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Dünyanın en prestijli fuarları arasında gösterilen 53. Uluslararası Turizm Borsası (ITB) Fuarı’nda, “Türk Turizminin Değerlendirilmesi ve Beklentileri” konulu basın toplantısında gazeteciler ile buluştu. Bakan Ersoy, Alman ziyaretçilerin Türk turizmindeki önemini vurgulayarak başladığı konuşmasında, “Alman misafirlerimizin sayılarında geçtiğimiz yılın ilk 11 ayında %25 gibi yüksek bir artış sağladık. Aldığımız geri dönüşler, Alman ziyaretçilerin bu yıl da artan oranlarda ülkemizi tercih edeceğini gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin deniz, güneş, kum turistik ürününün yanı sıra özellikle inanç turizmi, kültür, doğa, şehir ve macera turizmi, eşsiz gastronomisi ve eğlence Dünyası ile öne çıktığını belirten Bakan Ersoy, genel seyahat trendlerindeki değişimin de yakından takip edildiğini belirtti.

Bakan Ersoy, Dünyadaki gelişmelere paralel olarak, çevreyle uyumlu, rekabetçi ve sürdürülebilir politikaların artırılarak uygulandığı dile getirdi.

Türkiye uluslararası tanıtım stratejisinde bir “Dünya turizm markası” olma iddiasını sürdürdüğünün altını çizen Bakan Ersoy, şunları kaydetti:

“Bakanlık olarak öncelikli amacımız, ülkemizi hedeflediğimiz tüketicilerin hafıza ve kalplerinde Dünyanın en önemli, çeşitli ve eşsiz turizm destinasyonlarından biri olarak var edebilmek. Bu nedenle, geleneksel medya ve pazar bölümlemeleri haricinde niş pazar ve destinasyon odaklı çalışmalarımızı geliştirmeye gayret ediyoruz. Turizmde geleceği belirleyecek üç önemli unsurun var olduğunun bilincindeyiz: teknoloji, kalite ve sürdürülebilirlik. Bu çerçevede, çevreyi, yeşili, kültür varlıklarını ve Dünya mirasını koruyarak ve ekolojik dengeyi her zaman göz önünde bulundurarak turizm atılımlarımızı planlamaya devam edeceğiz.”

Türkiye’nin Dünya Turizm Örgütü verilerine göre Dünya turizm pazarında sekizinci sırada yer aldığını söyleyen Bakan Ersoy, hedeflerinin bu listede ilk 6’ya girmek olduğunu açıkladı.