İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz TRT Haber’e Konuk Oldu

İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz TRT Haber’e Konuk Oldu

İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz TRT Haber’in konuğu oldu. Dokuz, Troya Müzesinde 4 bin yıllık geçmiş ile Troas bölgesinde iz bırakan kültürlerin yaşamının ve arkeolojik kazılardan çıkan eserlerle birlikte anlatıldığını ifade etti.

İl Kültür Turizm Müdür Kemal Dokuz TRT Haber’e konuk oldu. Dokuz burada yaptığı açıklamada Çanakkale’nin destanlar şehri olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi, “103 yıl evvel bu aziz milletin asil evlatlarının, Dünyanın teknolojik devlerine karşı yazdığı bir destan bu topraklarda cereyan ederken, diğer taraftan Homeros’un İlayda’sında bahsettiği destan, Truva Savaşları yine bu topraklarda cereyan etti. Gerçekten Çanakkale marka kent olmayı, turizm çeşitliliği ile kimlikli kent olmayı tevasür ettiğini tarihi kimliği ile hak etmekte. UNESCO Dünya Miras listesine girişinin 20’inci yılını bu sene kutluyoruz. Bakanlığımız, Çanakkale Valiliğimiz ve bütün sivil toplum kuruluşları ile çok kıymetli çalışmalar içerisindeyiz. Tarihi, kültürel, sosyal, sportif etkinlikler gerçekleştiriyoruz. Troya Yılı’nın en kıymetli çalışması da 10 Ekim’de Truva Savaşlarının ve buradaki, Troas bölgesindeki değerlerin sergilendiği müzemiz olacak” dedi.

4 BİN YILLIK GEÇMİŞ İLE İZ BIRAKAN KÜLTÜRLER

Müzede çok kıymetli eserlerin bulunduğunu belirten Dokuz, “Troas bölgesinde 4 bin yıllık geçmişi ile iz bırakan kültürlerinin yaşamını ve arkeolojik tarihinin kazılardan çıkan eserler aracılığı ile bu müzemizde anlatılıyor. Dört katlı bir müze. İki başlığa bölünmüş şekilde anlatılmakta. Troas bölgesi arkeolojisi, İlyada Destanı ve Truva Savaşı, antik dönemde Troas ve ilyon, Doğu Roma ve Osmanlı dönemi, arkeoloji tarihçisi Troya’nın izlerinden oluşan bir hikayeyi takip eden ziyaretçiler ziyaretlerini tamamlamış olacaklar. İlyada ve Troya Savaşı destanının bölgedeki sözlü geleneği, inanç Dünyası, siyaset, mimarın sanata yansımaları, Troya Savaşı kahramanları, olayları mekanları, sikkeler, çanak, çömlek ve mermer eserlerle beraber çizimler maketler ve dijital programlarla yine bu müzemizde anlatacaklar. Bunları da yine ziyaretçiler bu müzemizde görecekler” dedi.

MAALESEF BİR KISMI YURTDIŞINDA

Yurt dışına kaçırılan eseler ile ilgili de konuşan Dokuz, “Bu eserlerimizin önemli bir kısmı maalesef Almanya’da ve Rusya’da. Bir kısmı da ülkemizde İstanbul Arkeoloji Müzesinde sergilenmek üzere müzemize geldi. Bir kısmı da Amerika’daki Pensilvanya Üniversitesinde 24 parçadan oluşan altı eser. En son Ankara Medeniyetleri Müzesindeydi. Onlar da yine müzemize intikal etti. Türkiye’deki bütün hazineler, Priamos Hazineleri şu an Troya Müzesinde yerini aldı. Değerli ziyaretçilerimizin istifadesine sunulur hale geldi” şeklinde konuştu.