Etiyopya Turizm Heyeti Çanakkale’de

Etiyopya Turizm Heyeti Çanakkale’de

Kapsayıcı ve sürdürülebilir turizm konusunda ulusal politika çerçevesi oluşturma konusunda Türkiye’nin deneyimlerinden faydalanmak amacıyla Türkiye’ye gelen Etiyopya Heyeti bu kapsamda saha ziyaretlerinin ilkini Çanakkale’ye gerçekleştirdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Anadolu Efes ortaklığıyla 2018 Troya Yılı kapsamında başlatılan ve Çanakkale Valiliği’nin himayelerinde 2019 yılında da devam eden Çanakkale Tarih ve Kültür Vakfı tarafından yürütülen Troya Kültür Rotası Projesi’ni yerinde görmek, yapılan çalışmalar hakkında bilgi almak amacıyla Çanakkale’ye gelen Etiyopya Heyeti, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı’yı ziyaret etti.

Vali Orhan Tavlı, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Bizunesh Meseret Tegegne, Bölge Turizm Başkanları; Birkti Gebremedhin Kidanu, Geremew Huluka Amenu Bekele Mengesha Soro, Tewodros Derbew Yimam, Kültür ve Turizm Bakanlığı Direktörü Gezahegne Abate Gizaw, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Etiyopya Temsilcileri; Gizachew Sisay Asnake, Bethelihem Tamene Lemma, Ethiyopya Büyükelçiliği Diplomatı Mebrat Mekonnen Assres’ten oluşan Etiyopya Heyetiyle bir süre görüşerek sohbet etti. Yapılan görüşmelerin ardından Vali Tavlı, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek teşekkür etti.

Etiyopya Heyeti, Valilik ziyaretinden sonra bölgenin ekonomik ve sosyal kalkınmasına, tarihi, kültürel ve doğal değerlerin korunmasına ve geliştirilmesine katkı sağlanacak olan Troya Kültür Rotası’nın, Troya’dan Assos’a kadar uzanan 120 kilometrelik yürüyüş yolunun bir kısmını ziyaret etti.

Heyet ayrıca “Gelecek Turizmde” kapsamında desteklenen Edremit’deki “Nar Kadın ile Edremit’in Lezzetleri”, İstanbul Şile’deki “Ovacıkta Bir Gün” ve Isparta Keçiborlu’daki Lavanta Kokulu Köy projelerini yerinde ziyaret ederek hem ilgili kamu kurumlarıyla hem de yöre halkıyla görüşerek bilgi alacak.