Çin’den Çanakkale’ye Dostluk Kapısı

Çin’den Çanakkale’ye Dostluk Kapısı

Çin Halk Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Luo Shugang, “2018 Troya Yılı” etkinlikleri kapsamında Troya Antik Kenti’ni ziyaret etti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen göreve başlama törenine Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’i temsilen katılan Bakan Luo Shugang Troya’daydı.

Bakan Luo Shugang, Troya Antik Kenti’nin UNESCO tarafından “Dünya Kültür Mirası Listesi”ne kabulünün 20. yılı kapsamında 2018’in “Troya Yılı” ilan edilmesi dolayısıyla Çanakkale’ye geldi.

Vali Orhan Tavlı ile antik kenti gezen Bakan Shugang, Troya Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rüstem Aslan’dan alan hakkında bilgi aldı.

Türkiye ile Çin’in iki dost ülke olduğunu hatırlatan Luo Shugang, “Türkiye’ye, Devlet Başkanımız Şi Cinping’in temsilcisi olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın göreve başlama törenine katılmak üzere geldim. Kendisine Çin’den selam getirdik.” dedi.

Bu yıl Çin’de “Türkiye Turizm Yılı” etkinlikleri düzenlendiğini ifade eden Shugang, “İki ülke arasında turizm alanındaki işbirliğini daha da hızlandırmak için çaba sarf ediyoruz. Geçen sene Türkiye’ye gelen Çinli turist sayısı yüzde 48 büyüdü. Bu senenin ilk yarısında ise buraya gelen Çinli turist sayısı yüzde 100 arttı.” diye konuştu.

“Vali Orhan Tavlı Bir Troya Elçisi”

Troya Yılı kapsamında Çanakkale ve Türkiye tanıtımında büyük rol üstlenen Çanakkale Valisi Orhan Tavlı’ya teşekkür eden Bakan Shugang, iki ülke arası bu ziyaretlerin daha da artacağını düşündüğünü belirtti.

Bakan Luo Shugang, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı ve beraberindeki heyet Troya gezisi sonrasında Assos Kazı Başkanı Prof. Dr. Nurettin Arslan eşliğinde Assos Antik Kentini ve Çanakkale Şehitler Abidesini ziyaret ettiler.