ÇATOD’dan Kamuoyuna Duyuru

ÇATOD’dan Kamuoyuna Duyuru

Çanakkale Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Derneği (ÇATOD) olarak 2004 yılından günümüze Çanakkale’mizin ve ülkemizin turistik, kültürel ve tarihsel değerlerini var gücümüzle uluslararası mecralarda sektörümüzün tüm paydaşları ile birlikte tanıtmaya devam ediyoruz. Canla başla uğraştığımız konuların tek bir amacı var o da; ülkemizi, bölgemizi uluslararası alanda güçlü temsili, değerlerimizin tüm dünyaya etkin tanıtımı, 40 sektöre, milyonlara istihdam sağlayan turizm sektörünün kalkınması, özetle bölgemizin, ülkemizin sürdürülebilir güçlü kalkınması ile dünyanın lider ülkeleri arasında yer almasıdır.
Yaptıklarımız ile hiçbir ilgisi olmayan gerçek dışı haberler, maddi manevi hiçbir kişisel menfaat gözetmeden sorgusuz harcayarak, ailelerimizden, hayatımızdan büyük fedakarlıklar vererek, doğduğumuz doyduğumuz topraklara, memleketimize fayda sağlamak için cansiperane uğraşırken bizleri incitmektedir.
Bizlerin tek bir heyecan kaynağı bulunmaktadır; Bayrağımıza, Vatanımıza, Milletimize, Kutsal Değerlerimize olan sonsuz sevgimiz ve bitmek bilmez vefamızdır.
Bu çerçevede durmadan dinlemeden bölgemiz ve ülkemizin refahı, büyümesi, güçlenmesi için elimizden geldiği, gücümüz yettiği nispette soluksuz çalışıyoruz.
Çanakkale ilinin önemli gastronomi çeşitlerinden biri Ege yemekleridir. Bu çerçevede balık, meze ve otlarla yapılan yemekler ön plandadır. TURSAB’ın yapmış olduğu son yapılan araştırmalara göre seyahat eden turistlerin %82 si seyahat tercihlerinde bölgenin gastronomi zenginliğine önem ve öncelik vermektedir.
Dünya turizm hareketinin motivasyon kaynakları son 10 yıl içinde büyük bir değişim geçirmiştir. Klasik yöntemler artık geçerliliğini yitirmektedir. Denizlerinizin güzelliği, tarihinizin derinliği, kültürünüzün çeşitliliği, doğanızın zenginliği güçlü bir turizm destinasyonu olmanız için gerekli ama yeterli değildir. Artık turistin bir bölgeyi ziyaret etmesi için güçlü hikayelerle diğer bir ifade ile sürdürülebilir uluslararası etkinliklere ihtiyaç vardır. Kültür, Sanat, Spor, Eğitim ve Bilim alanlarında gerçekleştirecek birçok uluslararası etkinlik söz konusu motivasyon kaynaklarını oluşturabilir.
Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) çatısı altında ilimiz ilgili sivil toplum kuruluşlarının güçlü katılımı, siyasi ve bürokratlarımızın olağanüstü desteği ile ortaya çıkan 2018 Troia Yılı; bugün Kültür ve Turizm Bakanlığımızın himayesinde, Çanakkale Valiliğimizin koordinasyonunda ülkemizin 2018 Yılı için önemli bir turizm politikası halinde gelmiştir.
2018 Yılı boyunca bölgemiz ve ülkemiz 99 ülkede Kültür ve Turizm Bakanlığımız himayesinde etkin tanıtılacak, birçok alt ve üst yapı çalışmaları gerçekleştirilecek ve Çanakkalemiz çok güçlü etkinliklere ev sahibi olacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımız 3.Turizm Şurasında 2018 Troia Yılı ile birlikte bölgemize yapılacak yatırımların müjdesini vermiştir. Bu gurur hepimizindir. Bu çerçevede ÇATOD olarak diğer paydaşlarımız ile birlikte var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz.
İşte 2018 Troia Yılı bir sözden bugüne güçlü bir turizm politikamız haline gelen ihtiyacımız olan çok güçlü bir hikayedir.
GELEN TURİST HARCAMASININ YALNIZ %11’İ KONAKLAMA SEKTÖRÜNE GİTMEKTEDİR
Yapılan araştırmalarda ülkemize gelen turistlerin yaptığı harcamanın %11’i konaklama, %21’i yeme içme, %20’i ulaşım, %20’si paket turlar, %28’si kişisel harcamalar şeklinde dağılmaktadır. Görüldüğü üzere konaklamanın payı %11 civarıdır.
ÇATOD olarak son 15 yıldır, 15 civarı uluslararası fuarda ülkemizin çok önemli paydaş kurumlarıyla bölgemizin değerlerini canla başla tanıtıyoruz.
33. Uluslararası Selanik Turizm Fuarı kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığımızın çatısı altında ÇATOD olarak çok güçlü bölgesel ve ülkemiz tanıtımları gerçekleştirilmiştir.
Uluslararası bir Ege Mutfağı Festivali Çanakkale’de Çanakkale Profesyonel Aşçılar Derneği (ÇAPAD) katkıları ile birlikte TURSAB ÇANAKALE KÖRFEZ BYK, ÇARO, ÇATUD gibi birçok turizm ile ilgili sivil toplum kuruluşu ile istişare ettiğimiz, birlikte katkı sağlayacağımız çok güçlü bir turizm etkinliği planıdır.
Ülkemizde Alaçatı ve Didim’de gerçekleştirilen uluslararası ot festivalini on binler ziyaret etmektedir. Aynı çerçevede Çanakkale’de ge mutfağı ögelerinin tadılacağı bir festival planı üzerinde çalışılmaktadır. Festivallerin gücü uluslararası olması ile artmaktadır. Bu nedenle Ege mutfağını sunan diğer bir komşumuz Yunanistanlı meslektaşlarımız ve turizm sivil toplum kuruluşlarının katkısını değerli görüyoruz. Bu etkinlik uluslararası planlanmakta olup süreç içinde diğer ilgi duyan ülkelerinde katılımını önemsiyoruz.
Turizm dostluk ve diyaloğun dilidir. Onbinlerce soydaşımız balkan coğrafyasında yaşamaktadır. Toplumlar arası diyalog kültürü ile siyasi diyalog faklıdır. Toplumlar arası diyaloğun paydasında komşuluk, dostluk, insani değerler, kültürel ve sosyal ilişkiler yatar.
Bunun yanında geçmişte ve günümüzde ülkemiz aleyhine yapılan her türlü alçak girişime karşı hiçbir zaman bir töleransımız söz konusu dahi olamayacağı gibi, bu tür alçak hareketlere karşı en güçlü direnç noktalarından biri olduğumuzu hatırlatmak isteriz.
Uluslararası Ege Yemekleri Festivali çalışmasını destekleyen tüm kamu ve sivil toplum kuruluşlarımıza, açık desteklerini ifade eden Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’na, Çanakkale Ticaret Borsasına, Çanakkale Esnaf ve Sanatkarlar Odasına, TURSAB Çanakkale Körfez BYK, ÇARO, ÇATUD, ÇASİAD, MÜSİAD Çanakkale Şubesi, ASKON Çanakkale Şubesi derneklerimize ve ayrıca gösterdikleri sağduyulu tutum nedeniyle değerli Çanakkale basınımıza teşekkürü bir borç biliyoruz.
29 Kasım tarihinde gerçekleştirilen Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Toplantısında, Meclis Başkanı Sn. Turgay Kılıç ve Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Selçuk Semizoğlu’nun ÇATOD ile ilgili son dönemde gerçekleştirilen gerçek dışı haksız eleştirilere karşı yapmış oldukları açıklamalar ve değerli destekleri için şükranlarımızı sunarız.