ÇATOD Turistik Konaklama Tesislerinin Sanayi Elektrik Tarifesinden Ücretlendirilmesini Talep Etti

ÇATOD Turistik Konaklama Tesislerinin Sanayi Elektrik Tarifesinden Ücretlendirilmesini Talep Etti

ÇATOD yönetim kurulu son dönemde artan enerji fiyatlarına istinaden UEDAŞ Çanakkale İşletme Müdürü Sn. Fatih Danacı ziyaret etti.

Son dönemde artan enerji maliyetleri ile ilgili görüş alışverişinde bulunuldu. Turizm Bakanlığına bağlı tesislerin elektrik tarifelerinin Sanayii Elektrik tarifesi üzerinden değerlendirilmesi konusunda talepte bulunuldu.

ÇATOD Başkanı Armağan Aydeğer; ÇATOD olarak UEDAŞ Müdürümüz Sn Fatih Danacı’nın yeni görevini kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz. Son dönemde artan enerji maliyetleri konaklama sektörü üzerinde önemli bir yük üretmektedir. Serbest elektrik dağıtım firmaları artan maliyetler nedeniyle indirimli elektrik dağıtımı antlaşmalarını uzatmamakta, tüm tesislerin ulusal tarife üzerinden ticarethane fiyatlarına geçişi devam etmektedir. 2009 yılında uygulaması uygulamadan kalkan 2634 sayılı Turizm Teşvik Kanunu 16. maddesine göre Turizm Bakanlığına bağlı tesisler o bölgenin en düşük elektrik, doğalgaz ve su ücretini öder olarak belirtilmekteydi.

Turistik konaklama tesisleri olarak çok yüksek bütçeli yatırımlar ile ülke ekonomimize önemli oranda istihdam kaynağı, döviz girdisi ve katma değer üretmekte, ülke ekonomimize katkı sağlamak için büyük bir özveri ile çalışmaktayız. Ülkemizin ve bölgemizin güçlü tanıtımı için yurtiçi ve yurtdışında var gücümüzle çalışmakta, katma değeri yüksek stratejik projeler geliştirerek turizmimizin sürdürülebilir büyümesi için büyük emek harcamaktayız. Turizm sektörü yaklaşık 50 yan sektörü besleyen lokomotif bir rol oynamaktadır.

Turizm sektörünün sürdürülebilir büyümesi ve katma değer gücünün devamı için, önemli giderlerimizden biri olan elektrik enerji maliyetlerimizin azaltılması için Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı tesislerimizin Sanayii Elektrik tarifesi üzerinden ücretlendirilmesi çok büyük önem arz etmektedir. ‘ dedi.

Ziyarete ÇATOD yönetim kurulu başkan yardımcısı Yaşar Ersoy, Genel Sekreter Salih Yüksel, Yönetim Kurulu Üyeleri Şenol Dağınık ve Ramazan Candan katıldı.