ÇATOD TRAVEL TURKEY İZMİR TURİZM FUARI’NDA

ÇATOD TRAVEL TURKEY İZMİR TURİZM FUARI’NDA

Travel Turkey İzmir

Turizm profesyonellerini 15. kez bir araya getiren Travel Turkey İzmir, Türkiye’nin en büyük Turizm platformlarından
biridir.

Bu yıl ÇATOD olarak Çanakkale Valiliğimiz çatısı altında fuara katılım sağladık. Sektör paydaşlarımızı ve tatil severleri konuk ederek ülkemizi ve Çanakkale’yi tanıttık.

Çanakkale son yıllarda Marmara Bölgesinin en hızlı gelişen kentlerinden bir oldu. Bunda büyük yatırımlar almasının etkisi çok büyüktür. Bu büyük yatırımlar nelerdir;

Troya Müzesi: 2020 Avrupa Yılın Müzesi Özel Takdir Ödülü’nü alan Troya Müzesi Avrupa’nın önemli müze
ödüllerinden 2020/2021 “Avrupa Müze Akademisi Özel Ödülü”ne layık görüldü.  Troya Müzemiz 2018 Troya Yılının
sürdürülebilir Turizm açısından büyük çıktısıdır.

1915 Çanakkale Köprüsü: Köprü birçok ilki de beraberinde getirecek. Hem şehrimiz hem de ülkemizin simgesi olacak olan köprümüz, Çanakkale Turizm için de eşsiz bir fırsattır. 1915 Çanakkale Köprüsü 2023 metre 2 ayak arası açıklığı ile dünyanın bu alandaki en uzun köprüsü unvanına sahip olacak.

Özellikle Avrupa’dan Anadolu’ya karayolu trafiğinde zaman ve mesafe konusunda büyük
avantajlar sağlayacak olan 1915 Çanakkale Köprüsü Balkan Coğrafyasından  ve Avrupa’dan gelen araç trafiğinin  öncelikli geçiş noktası olacaktır.

Bir diğer değerli proje de Çanakkale Tarihi Alan Başkalığının 3 Ekim 2021’de lansmanını yaptığı
“Gelibolu Tarihi Sualtı Parkı”: 12 savaş batığı ve 2 doğal resifle 14 ayrı dalış noktasında tarihin izlerine götürüyor. 106 yıl
öncesine götüren gizemli bir dalış. Sürdürülebilir turizm adına atılan büyük
adımlardan biridir.

Zengin kültürel varlıkları, eşsiz doğası, köklü geçmişe sahip kültür ve sanat yapısı ile turizmin her çeşidine imkan sağlayan ülkemizde dört mevsim turizm potansiyeli ile Çanakkale sahip olduğu kıyı şeridi ve adaları; tarihi, kültürel ve manevi değerleri; biyolojik çeşitliliği ve jeotermal kaynakları ile güçlü bir turizm potansiyeline sahiptir.

Kişiselleştirilmiş deneyimler ve bir hikayenin arkasından gidilen yeni seyahat şekilleri görüyoruz. Doğal, kültürel ve tarihi öğelerin birleştiği bir tatil biçimi olan “holistik tatil” Çanakkale için uygun bir konsept olabilir salgın sonrası için. Bu yönde çalışmalarımıza devam edeceğiz.