ÇATOD Sektör Olağan Toplantısı Troia Tusan Hotel’de gerçekleştirildi

ÇATOD Sektör Olağan Toplantısı Troia Tusan Hotel’de gerçekleştirildi

ÇATOD SEKTÖR TOPLANTISINDA COVİD 19 SÜRECİ VE SONRASINDA ÇANAKKALE ve TÜRKİYE TURİZMİ GÖRÜŞÜLDÜ

ÇATOD -Çanakkale Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Derneği sektör olağan toplantısı 17 Ağustos pazartesi günü Troia Tusan Hotel’de gerçekleştirildi. ÇATOD ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya Çanakkale Valimiz Sayın İlhami Aktaş, Çanakkale Milletvekilimiz, Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkan Vekili Sayın Bülent Turan ve Çanakkale Milletvekilimiz ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Sözcüsü Sayın Jülide İskenderoğlu katılım sağladı. ÇATOD üye işletme temsilcilerimizin yoğun katıldığı toplantıya TÜRSAB Çanakkale Balıkesir Bölge Başkanı Ahmet Çelik, Başkan Yardımcısı İlhami Gezici, önceki dönem başkanı Turgay Kılıç, ÇATOD Başkanı İsmet Balkan katılım sağladı.

Toplantıda ÇATOD Başkanı Armağan Aydeğer önceki dönem başkanlarım Ali Akol, Kemal Pazarbaşı ve kurucu üyelerimizden Hilmi Selimoğlu’na ÇATOD ve Çanakkale Turizmine katkıları nedeniyle birer plaket taktim etti. Başkan Aydeğer, Çanakkale Milletvekillerimiz Bülent Turan ve Jülide İskenderoğlu’na 2018 Troya Yılı ve beraberinde yapılan çok sayıda yatırım, Çanakkale Turizmi ile ilgili tamamlanan ve devam eden çok sayıda proje ve yatırımın gerçekleşmesindeki çok önemli katkıları nedeniyle Vekillerimize ÇATOD adına teşekkür plaketi takdim etti. Sayın Valimiz ve Sayın milletvekillerimiz mevcut gelişme ve çalışmalar hakkında sektör temsilcilerine bilgiler verdi.

ÇATOD Başkanı Armağan Aydeğer ” Covid 19 tüm Dünyayı derinden etkilerken, beraberinde getirdiği yeni yaşam koşulları ile iş modellerimizi ve bağlı planlarımızı yeniden şekillendirerek hepimize olağandışı bir süreç yaşatıyor. Bu kapsamda turizm sektörü tüm Dünyada ciddi bir daralma ve darboğazın içinde mücadele ediyor. Tüketici artık çok daha çekimser ve kırılgan. Mevcut regülasyonlar maliyetlerimizi doğrudan ciddi oranda arttırmış durumda.

ÇATOD Otelleri ve Çanakkale Turizm sektörü olarak bizler bu sürecin olumsuz etkilerini azaltmak için büyük bir enerji ile mücadele ediyoruz. Tesislerimizin büyük çoğunluğu Turizm Geliştirme Ajansının yürüttüğü Güvenli Turizm Belgesi aldı. Ulusal ve uluslararası sektör paydaşlarımız ve iş ortaklarımız ile sürekli iletişim içimdeyiz, uzaktan online toplantılar düzenliyor katılım sağlıyoruz. Üyelerimizi tüm gelişmeler hakkında anlık bilgilendiriyor, uygulama esaslarında detay raporlar sunuyoruz. Çanakkale ilimizin özellikle sosyal ve dijital medya üzerinden tanıtımlarında yoğun çaba harcıyoruz.

Sektörün bu sürece adapte olması için türbülans geçene kadar mevcut sektörel desteklerin devamını çok önemsiyoruz. KDV oranlarındaki indirimin devamı, kısa çalışma programının nisan 2021 e kadar devamı, kredi geri ödemelerinin Nisan 2021’e ötelenmesi, ucuz maliyetli kredi desteklerinin devamı, ekim -nisan arasındaki vergi ödemelerinin ertelenmesi bu sürecin atlatılmasında turizm sektörüne çok önemli bir destek olacaktır.

Diğer taraftan ilimiz turizminin gelişiminde çok önemli rol oynayan mevcut çalışmaları gönülden destekliyoruz. Turizmin olmazsa olmazı ulaşımdır. 1915 Çanakkale köprüsü bu anlamda Çanakkale Turizmi gelişiminde çok önemli bir bağ kuracak. Dalış Turizmi, Rüzgara bağlı su sporları, eko turizm, deniz turizmi, kültür turizmi, gastronomi, sağlıklı yaşam turizmi gibi her güncel turizm hareketlerinde artık Çanakkale’mizin söylediği ve sunduğu gelişen ürünleri her geçen gün artıyor.

Covid 19 sonrası süreçte tüketicinin karakteri olan, doğal ve kültürel zenginleri ön planda, kimlikli destinasyonlara yöneleceğini, küçük ama kaliteli, kaliteli yaşam deneyimi sunan bölgelerin ön planda olacağına inanıyoruz.

Çanakkale mevcut potansiyeli ile bu sürecin ayrışan kazanan bölgesi olacağına inanıyoruz” dedi.

Toplantı sohbet ortamında geçen soru cevap bölümünden sonra sona erdi.