ÇATOD 10 Kasım’da Atatürk’ün Evini Ziyaret Etti Selanik

ÇATOD 10 Kasım’da Atatürk’ün Evini Ziyaret Etti Selanik

ÇATOD 10 KASIM’DA ATATÜRK’ÜN EVİNİ ZİYARET ETTİ SELANİK – 33. Philoxenia Selanik Turizm Fuarı kapsamında Yunanistan’da bulunan Çanakkale heyeti 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü törenlerinde Atatürk’ün Selanik’te doğduğu evini ziyaret etti.

Türkiye’nin farklı noktalarından 1500 civarında kişinin katıldığı anma törenlerinde, Çanakkale heyeti önce Selanik Başkonsolosu Orhan Yalman Okan’ı makamında ziyaret etti. Atatürk’ün evinin önünde 09.05 geçe gerçekleştirilen törende saygı duruşu ve İstiklal Marşı sonrasında Başkonsolos Orhan Yalman Okan’ın yaptığı duygu dolu konuşma dinleyicilerden büyük alkış aldı. Tören sonrası Başkonsolos Orhan Yalman Okan Çanakkale heyetini makamında ağırladı.

Çanakkale Turistik Otelciler, İşletmeciler, Yatırımcılar Derneği (ÇATOD) Başkanı Armağan Aydeğer ziyaret sırasında yaptığı konuşmada bu yılki Selanik Turizm Fuarı programının başlangıcının 10 Kasım tarihine denk gelmesinin kendileri için çok büyük bir anlam ve önem taşıdığını belirterek, “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, tüm Dünyanın saygı ve hayranlık duyduğu Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu topraklarda, onun hatıralarının yaşadığı evinde olmak hepimiz için heyecan verici. Kurtuluş savaşındaki düşman güçlerinden işgalci Yunan Komutanı General Trikopis’in anılarında Atatürk’e olan hayranlığını ve saygısını belirtmesi Atatürk’ün ne kadar güçlü bir lider olduğunun en güzel örneklerindendir. Bizler Atatürk sevgisini, Atatürk’ün vatanı ve milleti uğruna vermiş olduğu amansız mücadeleyi genç nesillilerimize heyecanla aktarmaya devam etmeliyiz. Bu özel mekanda tekrar Atatürk ve silah arkadaşlarını, bu cennet vatan uğruna hayatlarını kaybeden tüm şehitlerimizi rahmet ve minnet ile anıyoruz. Bizleri bu özel mekanda ağırladığınız için tekrar teşekkür ederiz” dedi.

Çanakkale heyeti ziyaret anısına Başkonsolos Orhan Yalman Okan’a çeşitli hediyeler takdim ederek Çanakkale’ye davet etti. Çanakkale heyetinde ÇATOD Başkanı Armağan Aydeğer, Genel Sekreter Salih Yüksel, Yönetim Kurulu Üyesi Şenol Dağınık, Gökçeada Belediye Başkan Vekili Ertuğrul Eser, Eceabat Belediye Meclis Üyeleri Metin Övün, Timur Koşal, Gelibolu Belediye Başkan Vekili Kemal Tarım ve ÇATOD Dernek Sekreteri Sevinç Kıraç hazır bulundu.