Çanakkale’de 2018 Troya Yılı Haberleri Sergilendi

Çanakkale’de 2018 Troya Yılı Haberleri Sergilendi

Arkeoloji tarihinin en önemli kazılarına sahne olan Troya’nın yılı olan 2018’de tarihi alanla ilgili yerel ve ulusal basında çıkan haberler sergilendi. Çanakkale Valisi Orhan Tavlı’nın katılımıyla, ÇTSO Çanakkale Evi’nde gerçekleştirilen ‘Basında Troya Sergisi’ yoğun ilgi gördü.

2018’in Troya yılı ilan edilmesi, Çanakkale’nin en büyük kazanımlarından biri oldu. Troya yılı kapsamında yerel ve ulusal pek çok gazete, Çanakkale’nin tarihi ve kültürel dokusuna yönelerek bu yönde haberler kaleme aldı. Troya ile ilgili çıkan habeler, valiliğin organizasyonuyla sergi haline getirildi. Troya ile ilgili hem yerel hem de ulusal basında çıkan özel haber ve röportajın yer aldığı, Çanakkale Evi’nde gerçekleştirilen haber sergisinin açılışını ise Çanakkale Valisi Orhan Tavlı Yaptı.

Tavlı, konuşmasına ilk olarak 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayarak başladı. Şehrin tanıtımında özellikle yerel basının etkilerini vurgulayan Tavlı “Çanakkale’mizin tanıtılmasında hem yerel hem de ulusal basının önemi büyüktür. 10 Ocak çalışan gazeteciler gününüzü kutluyor, sizleri sevgiyle selamlıyorum” şeklinde konuştu.

“Çanakkale, Dünya kültür merkezlerinden biri oldu”

Konuşmasına Troya Yılı’nın önemine değinerek devam eden Orhan Tavlı şöyle konuştu: “Hükümetimiz, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birlikte 2018 yılını Troya Yılı ilan etti. Çanakkale’miz, böylelikle Dünya kültür ve sanatında etkin rol oynayan çekim merkezilerinden biri haline geldi. Troya Yılı, şehrimizi sadece uluslararası anlamda bir merkez haline getirmedi, birçok organizasyonun sanatsal faaliyetin de önünü açtı. İlimize ve ülkemize bereket getirdi.”

“Yerel basının Troya’ya katkısı çok büyük”

Vali Tavlı, özellikle yerel basında çalışan gazetecilerin de Troya’nın tanıtımında etkin rol oynadığını ifade ederek “Troya Müzesi ile Dünya arkeoloji camiası ve tüm insanlık, çok önemli bir kurum kazanmış oldu. Anadolu’nun kadim bir değeri olan Troya Antik Kentini, tüm Dünyaya tanıtmak için yıl boyunca tanıtım çalışmaları yapıldı. Vatandaşlarımız, sporcularımız, sanatçılarımız, akademisyenlerimiz, özel sektör kuruluşlarımız ve özellikle de basının verdiği destek sayesinde, Çanakkale uluslararası işbirlikleri, bilim ve sanat etkinliklerinde Dünyanın buluştuğu merkez haline geldi. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” Vali Orhan Tavlı, kürsü konuşmasının ardından ise Çanakkale’deki medya temsilcilerine plaket ve karanfil sunumunda bulunarak toplu fotoğraf çektirmeyi de ihmal etmedi.

Çanakkale Valisi Orhan Tavlı’nın Basında Troya Sergisi açılış konuşmasının tamamı için:

Plaket töreninin ardından kurdele kesimini gerçekleştiren Tavlı, ardından sergiyi gezerek haberler hakkındaki bilgilendirmeyi dinledi. Tören, gazeteciler için hazırlanan kokteylle devam etti.