“Bu Rotalar Dünya Turizmine Sunacağımız Önemli Bir Ürün”

“Bu Rotalar Dünya Turizmine Sunacağımız Önemli Bir Ürün”

Güney Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdullah Güç’ü ziyaret eden Troas Kültür Rotaları Proje Genel Koordinatörü Ali Öztüfekci; hem fizibilite sürecini değerlendirdi, hem de ajansın çalışmaları hakkında bilgiler aldı.

Çanakkale Valiliği himayesi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü öncülüğünde ve GMKA desteği ile yürütülen 600 km ve 19 etaplı Troas Kültür Rotaları projesinin ilk 300 km’sinde tespit çalışmaları uzman isimlerden oluşan saha ekibi tarafından tamamlandı, 55 köyde anket çalışması ve görüşmeler yapıldı, ardından çeşitli kurum ve kuruluşlarla paydaş ziyaretleri gerçekleştirildi.

Kalkınma ajanslarının bölgedeki destekleyici, eğitici, teşvik edici ve yol gösterici rollerinin önemli olduğunu vurgulayan Proje Koordinatörü Ali Öztüfekci; “Troya 2018 yılı kapsamında yürütülen proje aynı zamanda rotanın köylerle buluşturulması nedeniyle turizmle kırsal kalkınma projesidir. Tarihi doğal kültürel değerleriyle Çanakkale’yi ülkemize ve tüm Dünyaya tanıtacak olan Troas Kültür Rotaları Projesi uygulamaya geçtiğinde bölge tüm değerleriyle turizm çekim alanına dönüşecektir” dedi.

TROYA ÖNEMLİ BİR DÜNYA DEĞERİDİR

2018 Troya yılı kapsamında Çanakkale Valisi Orhan Tavlı öncülüğü ve destekleriyle çalışmalar yaptıklarını belirten Güney Marmara Kalkınma Ajansı( GMKA) Genel Sekreteri Abdullah Güç ; “Bu kapsamda mali destek programına çıkıldı, turizmden sorumlu Vali Yardımcısı Turan Yılmaz, koordinasyonunda paydaşların da desteklemesiyle fizibilite desteğinde öncelik verildi. Burada yapılacak çok iş vardı ve doğru ve planlı yapmak çok önemliydi. Bu nedenle desteklediğimiz bir proje oldu. Bölgemiz kültür turizmi anlamında çok ciddi bir hazinenin üzerinde oturuyor ama bugüne kadar değerlendirilememiş. Kültür ve Turizm bakanımız “biz yeterince turist alıyoruz, sayı sorunumuz yok, nitelik sorunumuz var, kaliteli turist getirecek yollardan biri kültür turizmidir ” vurgusu yapıyor açıklamalarında. Troya sadece UNESCO Dünya miras listesine girmesinden dolayı değil, o listede bir sürü değer var, ama Troya’yı o listede ayrıştıran özellik bunun bir Dünya değeri olması, günümüzde gelişmiş batı ülkelerinin tarihi geçmişi buradan besleniyor” dedi.

PROJENİN SAHİPLENİLMESİ VE SÜRDÜRÜLEBİLİR OLMASI GEREKİYOR

Troas Kültür Rotaları Projesinin çok taraflı olduğunu, işbirliği yapılan paydaşların artmasının süreç yönetimini zorlaştırdığına dikkat çeken GMKA Genel Sekreteri Güç; “Herkesin işini yapması gerekir ki sağlıklı bir şekilde süreç işlesin. Kültür rotaları tespitinde 600 km’yi aşan çok geniş bir coğrafyadan bahsediyoruz. Belediyeler, kurumlar, STK’lar başta olmak üzere herkesin üzerine düşen görevi yapması lazım. Sadece bu rotayı belirlemekle bir çerçeve çizmiş oluyorsunuz ama önemli olan bundan sonra nereye evrileceği ve neyi doğuracağıdır.

PROJE DÜNYA TURİZMİNE SUNACAĞIMIZ ÖNEMLİ BİR ÜRÜN OLACAK

Projenin fizibilite sürecinde, izlemci arkadaşlarımızdan aldığımız geri dönüşler, “sahadalar her yere temas etmeye, rotaları doğru belirlemeye çalışıyorlar” yönünde oldu. Bu çalışma bittikten sonra bizim ajans olarak arzumuz ortaya çıkacak ürünün en yukarıdan en aşağı kadar, Bakanlıktan, yereldeki dernek ve muhtarlıklara, her bir vatandaşa kadar sahiplenilmesi ve gereğinin yapılmasıdır. Tespit edilen noktalarda turizm faaliyetinin başlaması lazım. Uluslararası tanıtım çok önemlidir. Bu projeyi Dünya turizmine tanıtacağımız çok ciddi bir ürün olarak görüyorum. O anlamda arzum çıktısının bütün bölgede sahiplenilmesi ve devamının getirilmesidir” şeklinde konuştu.

GMKA’DA 3 YILLIK PROJELER DÖNEMİ

Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın 2019 stratejilerini, yeni projelerini sorduğumuzda ise uzun vadeli programların başlatılma süreci ve 3 konu başlığı öne çıkıyor: Mesleki Eğitim, Turizm, Arge ve inovasyon. 2018 başında bakanlığın odaklı programlar geliştirilmesi ve planlamaların 3 yıl vadeli yapılması yönünde bir strateji belirlediğini aktaran Abdullah Güç; “Ajanslar Türkiye genelinde çok ciddi misyonlar üstlense de kullanabildiğimiz kaynaklar o hedeflere ulaşmada bir yıllık vade yeterli değil. Bunu yıllara yaymak zorundasınız. Biz 1 yıllık planlama ile bir şey yaptığımızda büyük resimdeki oluşturulan etki görünür olmuyor. 3 yıl boyunca elimizdeki her argümanı kullanacağız ama bu süre sonunda yapılan işler daha net ortaya çıkacak.”

MESLEKİ EĞİTİM DESTEĞİNDE ÇITAYI YÜKSELTMEK İSTİYORUZ

Mesleki Eğitim konusunda 22.5 milyon TL mali desteğe çıktıklarını, bir güdümlü projenin hayata geçirildiğini, İŞKUR’la illerde işbirliği yaptıklarını belirten Güç; “3 yılın sonunda mesleki eğitim anlamında çıtayı bölgede yükseltmek istiyoruz. Yeni çağrımızın sonuçları henüz açıklanmadı ama hedefimize ulaşacağımıza inanıyorum. Çünkü okulların meslek liselerinin en büyük eksikliklerinden bir tanesi alt yapılarının sanayi ile uyuşmaması ve öğrenciler doğru ekipmanı kullanıp yetişemediği için sanayiye çıktığında karşılık bulmamasıydı. Bu eksikliği gidermeye yönelik ciddi bir kaynak tahsis edildi” dedi.

HEDEF: KÜLTÜR TURİZMİ VE TERMAL TURİZM

GMKA’nın bölgede öne çıkardığı diğer önemli başlık ise Kültür turizmi ve Termal Turizm. 2018 Troya Yılı’nın ilan edilmesiyle çalışmaları bu iki turizm başlığı ile bağdaştırma imkanı doğurduğunu, Çanakkale’nin tartışmasız kültür turizmi ile yol alacağını, hedeflerinin nitelikli turizmi geliştirmek olduğunu aktaran Abdullah Güç; “yaz sezonu kısa, alternatif bir şeyler yapmamız lazım. İlan ettiğimiz değerlendirmesi devam eden 30 milyon TL’lik destek çağrımız devam ediyor. Bu çağrı sonucunda bölgemizde kültür turizmi anlamında çok güzel projeler çıkacağına inanıyorum. Termal turizm başlığı ise Balıkesir odaklı. Bölgede Bakanlık tarafından ilan edilen 12 termal turizm bölgesi bulunuyor, 1 yıldır bölgede termal turizm alanları oluşmasına yönelik girişimle, planlama yönünde belediyelerle işbirliği çalışmalarımız sürüyor” şeklinde konuştu.

ÜNİVERSİTELERLE BÖLGENİN TURİZM DEĞERLERİ HAZIRLANIYOR

Bölgede turizmde destinasyon geliştirme ve pazarlama anlamında sistemli profesyonel bakış açısı henüz oturmuş değil. Bunun gelişmiş olduğu ülkelerde destinasyon pazarlama ya da destinasyon yönetim örgütleri ile yapıldığına dikkat çeken Güç; “Bu yapının hem Balıkesir hem de Çanakkale’de oluşturulması için çabalıyoruz. Çanakkale ve Balıkesir’de Üniversitelerle protokol yaptık, hocalarımız bölgenin turizm değerlerini çıkarıyorlar. Ama işin sonunda klasik bir rapor çıkmayacak. Bu çalışmayı kılavuz olarak görüyoruz. 2019 başında muhtemelen bitecek ve sonraki adımlarımız bu raporlara göre belirlenecek” dedi.

DALIŞ TURİZMİNİ BAŞLATACAĞIZ

Yaz sezonunun kısa olduğunu ancak çok ciddi bir sahil uzunluğuna sahip olduklarını belirten Güç; “alternatif turizm kapsamında kışın turist getirmek istiyoruz. Ayvalık’ta bazı dalış alanları var ama yeterli değil, bu kadar kıyısı olan bir bölgede daha fazla denizle bağlantılı faaliyet olması lazım. Bölgemiz dalış turizmine uygun. 2019 yılında bölgemizdeki bütün kıyıları profesyonel bir ekiple tarayacağız, dalışa uygun yerleri tespit edeceğiz, resif alanlarını belirleyeceğiz” dedi.

Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın üçüncü konu başlığı ise arge ve yenilikçilik. 2019 yılı ve sonrası için sanayiye yönelik çalışmaların da ön planda olduğunu belirten Abdullah Güç; Önümüzdeki yıldan itibaren Kobilere ve Kobi üstü sanayi işletmelerine üreticilere ihracat yapılmasını hedefleyen, ithalatı önleyici ürün geliştirmesini sağlayan stratejik alanlarda desteklemeye yönelik bir çalışma olduğunu aktardı.