BİGALI KALESİ’NİN AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

BİGALI KALESİ’NİN AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Bigalı Kalesi açılış törenine Çanakkale Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nilgün GÖKSER ve ÇATOD Gökçeada-Eceabat-Gelibolu Bölge Temsilcisi Kemal PAZARBAŞI katıldı.
1807 yılında Sultan 3. Selim döneminde yapımına başlanan ancak Sultan 2. Mahmut döneminde ve 1820 yılında bitirilen, Çanakkale Savaşları sırasında “3. Kolordu Silah Tamirhanesi” olarak kullanılan 202 yıllık tarihi Bigalı Kalesi’nin restorasyonu tamamlanan Bigalı Kalesi, Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri ERSOY’un katılımıyla açıldı.
Çanakkale Kara Savaşlarının 107. yıl dönümü anma törenleri kapsamında gerçekleştirilen açılış törenine; Vali İlhami AKTAŞ, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İSKENDEROĞLU, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah DEMİRCAN, Birleşik Krallık Ankara Büyükelçisi Sir Dominic CHİLCOTT, Yeni Zelanda Gaziler Bakanı Meka WHAİTİRİ, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Turhan ECEVİT, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail KAŞDEMİR, Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı S. Kaya Üzen, Meclis Başkanı Abdullah Deniz ve Genel Sekreter Sevcan Elver, büyükelçiler ve yabancı ülkelerin temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, şehit aileleri, gaziler, STK’lar ve davetliler katıldı.
ÇATOD Yönetim Kurulu Başkanı Nilgün GÖKSER “Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı tarafından restore edilen 200 yıllık Bigalı Kalesi günümüze kazandırılan değerli bir yapıdır. Başta Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanı Sayın İsmail Kaşdemir’e ve emeği geçen herkese teşekkür ederiz.” dedi.

#çanakkale #türkiye #bigakalesi #anzak