Berlin’de Çanakkale Rüzgarı Esti

Berlin’de Çanakkale Rüzgarı Esti

BERLİN- Berlin MESSE’de gerçekleştirilen Dünyanın en büyük turizm buluşması ITB BERLİN Fuarı 07 -11 Mart tarihleri arasında tamamlandı. Dünyanın 7 kıtasından binlerce katılımcı ve ziyaretçinin geldiği ITB Belin’de 2018 yılında geçen yıla oranla % 5 artışla katılım rekoru kırıldı. Fuarda bu yıl 186 ülkeden 10000 ‘in üzerinde kurum 26 ayrı holde tanıtım gerçekleştirdi. ITB Berlin 2018’de 110 bin profesyonel, 60 bin halk olmak üzere 180 bin kişiyi ağırladı. ‘ITB Buyers Circle’ ismi ile anılan ürün alıcılarını birleştiren ITB Alıcılar platformuna katılanların %74 ünün satın alması 1 milyon Euro, kalan 1/3 ünün 10 milyon Euro civarında gerçekleşti. ITB Berlin bu yıl sağlık turizmi ve teknoloji bölümlerindeki firmaların hızlı yükselişine sahne oldu.

ITB Berlin Dünyanın en büyük iş hacminin, en büyük katılımın ve en büyük m2 de sunumun gerçekleştirildiği lider turizm fuarı olarak, aynı zamanda Dünya turizm trendlerinin belirlenmesindeki öncü rolünü 4 gün boyunca gerçekleştirdiği 150 forum/seminer, 300 önemli konuşmacı ile büyük bir başarı ile devam ettirdi.

ITB BERLİN sonuç raporunun özet cümlesinde ‘Global seyahat endüstrisi uzun zamandır ilk defa kendini sağlıklı ve iyi durumda tanımlıyor’ yer aldı. Bunun ana sebebinin özellikle 2000 yılından sonra uzun zamandır Euro bölgesinin lider kurumlarının ekonomik verilerin genelde olumlu seyretmesi olarak vurgulandı. Berlin Messe’nin CEO’su Dr. Cristian Göke,’ İçinde bulunduğumuz yıl ve önümüzdeki yıl ile ilgili Euro bölgesindeki olumlu ekonomik veriler, düşük işsizlik, iyi gelir ile birlikte her geçen gün daha fazla insan seyahat için bütçe ayırmaya başladı. Dahası Euro’nun diğer para birimlerine karşı güçlenmesi, diğer ülkelere seyahat çok daha ekonomik hale getirdi. Diğer taraftan bu çok olumlu tablo bizleri Dünyanın karşı karşıya olduğu büyük risklere karşı kör etmemeli. Tüm sektörün yaşamakta olduğu çok büyük dijital değişim ve bununla birlikte büyük değişime uğrayan seyahat tercihleri koşullar ne olursa olsun, tüm kurumların en önemli hassasiyeti haline gelmiştir. Dünyanın karşı karşıya olduğu artan güvenlik tehditleri ve bazı bölgelerde aşırı turizm yüklenmesine bağlı yaşanan deformasyon turizmin geleceğini etkileyen en kritik konular olarak karşımızdadır’ dedi.

ITB Berlin fuarında 3. Holün tamamında yer alan Türkiye fuarın Mısır ile birlikte en büyük katılımcısı olarak yer aldı. 2018 Yılının Troia Yılı olması vesilesi Türkiye holünde çok güçlü bir Troia teması hakimdi. Türkiye Holünün girişinde en iyi konumda dev bir Troia atının yanında Çanakkale için özel ayrılan yerin yanısıra, fuara Akdeniz, Marmara, Ege, İç Anadolu, Karadeniz bölgelerinden yoğun katılımcılar yer aldı. 3. Holde aynı zamanda THY başta olmak üzere Türkiye Turizm sektörünün öncü kurumları özel stantları ile hazır bulundu. Tüm ziyaretçilerin giriş yaptığı fuarın güney kapısının girişinde dev bir Troia atı ile birlikte 2018 Troia Yılı tanıtımları, 3. Türkiye holünde neredeyse her ana noktada 2018 Troia Yılı tanıtımı, Troya ile ilgili görselleri, Çanakkale iline Troia Yılı ve Tarihi Gelibolu Yarımadasını içeren 20 m2 özel alan, Troia ile ilgili özel sunumlar, toplantılar, canlı mankenler ile Çanakkale her yerdeydi. Çanakkale adına ITB Berlin fuarına Çanakkale Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, Gestaş Genel Müdürü Volkan Uslu, Kurumsal İletişim Müdürü Yusuf Aydın, Koruma Kurulu Müdürü Çağman Esirgemez, Gökçehan Güzel, İl Kültür Turizm Müdürlüğü uzman personeli Nejla Saltık, Prof. Rüstem Aslan, ÇATOD Başkanı Armağan Aydeğer, Başkan Yardımcısı Yaşar Ersoy ve ÇATOD üyeleri Hilmi Selimoğlu, Dilara Selimoğlu Özüren ve Cem Özüren katıldı.

ÇATOD Başkanı ve ÇTSO Turizm Komitesi üyesi Armağan Aydeğer; ‘Dünyanın en büyük turizm buluşması ITB BERLİN’de bu yıl ilk defa gururla söylemek isterim ki Türkiye holünde tam bir Çanakkale rüzgarı esti. Kültür ve Turizm Bakanlığımız koordinasyonunda Çanakkale Valiliğimizin girişimleri ile Türkiye holünün genel teması ve en kalıcı izi şüphesiz 2018 Troia ve Çanakkale’ydi. Fuarın ilk gününde Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Numan Kurtulmuş ve Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu Çanakkale standımız ziyaret etti. Dünyanın çok önemli seyahat yazarları ve basın kuruluşları standın yanında bulunan dev Troia atına büyük ilgi gösterdi. Onlarca basın kuruluşu ve tur operatörü Troia Müzesinin açılışı, Troia Yılı ile birlikte bölgede açılacak yeni kültür rotaları ve tur güzergahları ile ilgili bilgi aldılar. Fuar boyunca yurtdışı tur operatörü temsilcileri ve uluslararası basın kuruluşu temsilcilerine Çanakkale ilimizin sunduğu antik tarihten yakın tarihe, deniz turizminden, alternatif turizm çeşitlerine kadar çok çeşitli turizm imkanlarını, 2018 Troia Yılı çerçevesinde başta Troia Müzesi olmak üzere yeni kültür rotaları ve tur güzergahlarını anlattık. Fuarın 2. Günü Kültür ve Turizm Bakanımız tarafından gerçekleştirilen çok sayıda yabancı basının katıldığı basın toplantısında 2018 Troia Yılı yine en önemli gündem olarak Sayın Bakanımız tarafından ifade edildi. Bu yıl ilk defa ITB Konferans programında Kültür ve Turizm Bakanlığımız girişimleri ile Ragensburg toplantı Salonunda ‘Türkiye Forumu’ adı ile bir uluslararası bir toplantı düzenlendi. Uluslararası basın kuruluşlarından temsilcilerinde yer aldığı toplantının başlığı: Troia ve Troia’nın Unesco Dünya Kültür Mirasındaki 20. Yılıydı. Toplantıda Prof. Rüstem Aslan, şahsım Armağan Aydeğer, ve Prof Dominique Görlitz sunum gerçekleştirdi. Sunumda Troya ile ilgili gelişmeleri anlatan Rüstem Aslan’dan sonra yaptığım sunumda, Çanakkale Turizm Destinasyonu ile ilgili genel bilgilendirme, sunulan turizm imkanları ve 2018 Troia Yılı ile birlikte bölgemizde gerçekleştirilen yoğun çalışmalardan bahsettim. Prof. Görlitz ise Soçi’den Troia’ya kendi tasarladığı bir antik mimarideki gemi ile yapmayı planladığı deniz yolcuğu projesini anlattı, proje detaylarına www.abora.eusitesinde yer almaktadır. ITB Berlin’de Çanakkale’mizin güçlü tanıtımı için seferber olan, Dünya’nın en güçlü kültür mirası Troia’nın güçlü sunumu için büyük çaba harcayan başta Kültür ve Turizm Bakanlığımıza, Çanakkale Valiliğimize, Çanakkale Kültür ve Turizm Müdürlüğümüze, GESTAŞ Deniz Ulaşım A.Ş.’ye ve süreci başından beri destekleyen tüm kurum ve kuruluşlarımıza teşekkürü bir borç biliriz’ dedi.