Bakan Yardımcısı Nadir Alparslan Troya Müzesi’ni Ziyaret Etti

Bakan Yardımcısı Nadir Alparslan Troya Müzesi’ni Ziyaret Etti

UNESCO tarafından Dünya Kültür Miras Listesi’ne kabulünün 20. yıl dönümü nedeniyle bu yıl, Kültür ve Turizm Bakanlığınca ‘2018 Troya Yılı ilan edildi. Bu yıl boyunca Çanakkale, uluslararası işbirlikleri ve kültür, sanat, bilim ve spor etkinlikleriyle Dünyanın buluştuğu bir merkez olacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ilan edilen 2018 Troya Yılı etkinlikleri hız kesmeden devam ediyor. Tarihi M.Ö. 3 binli yıllara kadar uzanan, savaşları, efsaneleri ve mitleriyle bugün hala cazibe noktası olan antik kent, ziyaretçilerini ağırlamayı sürdürüyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Nadir Alparslan, Çanakkale valisi Orhan Tavlı’yla beraber Troya Ören Yeri’ni ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

İlk olarak Güzelyalı Karanlık Liman- Kumkale Troya bağlantı yolunda Çanakkale Valiliği İl Özel İdaresi tarafından yapılan yol çalışmalarını yerinde inceleyen Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Nadir Alparslan ardından Kumkale limanındaki tarihi alanda incelemelerde bulundu.

2018 Troya Yılı’nın en büyük yatırım hamlesi, kültür ve turizmde bir atak olarak kabul edilen Troya Müzesi yaklaşık 70 milyon TL’lik harcamayla tamamlandı ve 10 Ekim tarihi itibariyle ziyarete açıldı. Troya Müzesi’ni ziyaret eden Bakan Yardımcısı Nadir Alparslan’a ziyareti sırasında müze müdürü Ali Atmaca tarafından bilgi verildi.

Troya Ören Yeri’ni de ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Nadir Aalparslan ve Vali Orhan Tavlı, Truva Atı’nın önünde yabancı turistlerle fotoğraf çektirdiler. Troya Ören yeri ziyaretinde Bakan Yardımcısı Nadir Alparslan’a Troya Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan tarafından bilgi verildi.