Asyalı Turistlerin Tercihi Troya

Asyalı Turistlerin Tercihi Troya

‘3. Dünya Turizm ve Kültür Konferansı’ İstanbul’da düzenlendi. Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) ve Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) iş birliğiyle, Kültür ve Turizm Bakanlığı ev sahipliğinde düzenlenen konferansa Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Malta Cumhurbaşkanı Marie Louise Coleiro Preca ve İranİslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ali Asghar Mounesan başta olmak üzere kültür ve turizmden sorumlu bakanların yanı sıra Dünya turizm ve kültür endüstrilerinin önde gelen isimleri katıldı.

Programın açılış konuşmasını Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy yaptı. Ersoy, “Yeni hedefimiz sayılar değil nitelikli turisti ülkemize getirmek” diyerek mevcut turizm kalkındırma çalışmalarını anlattı.

“Turizmde 2018 yılında büyük atılımlar gerçekleştirdik” diyen Bakan Ersoy yıl sonuna kadar hedefimiz 46 milyon yabancı turist diyerek gelecek yıllardaki turizm hedeflerine değindi.

Ersoy konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Asyalı Turistin Tercihi Troya”

Turizmde mevcutların dışında turist gelmesi için çalışmalar yapmalıyız. Bu bağlamda bizim için en önemli pazarlardan biri Asya pazarı. Özellikle İstanbul ve Anadolu’nun kültürel ağırlıklı bölgelerine Asyalılardan yoğun bir talep var. Asyalılar tarihi ve kültürel ağırlıklı seyahat tercih ettikleri için Çanakkale, Troya gibi bölgelere yoğun bir ilgi söz konusu.

Türkiye Çin Arasında Seferler Sıklaşacak!

Asyalı turistin ülkemize girişini artırmak için ne yapabilir diyerek Çin’e gidip üst düzey yetkililerle, turizmcilerle görüştük ve uçuş izinlerinin sağlanması için hangi adımları atmamız gerektiğini değerlendirdik. 20 Aralık itibariyle Çin ile uçuşlarımız başlıyor haftada 3 gün gerçekleşecek uçuşların günlük olarak sağlanması noktasında da çalışacağız.

Aynı çalışmaları Japonya için de gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Japon ve Çinli turistlerin ülkemize gelişinde geçmiş yıla oranla neredeyse %100 artış var ve bunun kalıcı olmasını sağlamak istiyoruz.Dünyaya sunacağımız, onlarla paylaşacağımız çok değerimiz var. Bu zenginliği tüm Dünyaya açmak için kararlılıkla çalışıyoruz.

“Amacımız Niteliği Artırmak Olmalı”

Artık sayı olarak Türkiye istediğimiz noktaya geldi fakat artık önceliğimiz niteliği artırmak olmalı.Şimdi özgüvenli olma zamanı, şimdi Türkiye olarak bir üst lige çıkma zamanı. Biz buna hazırız.Türkiye olarak 3.5 yıl gibi bir sürede Dünyanın en büyük havalimanını hizmete açtık. Bunun yanında turizm açısından en önemli araçlardan biri olan ulaşım. Bu noktada bir elimizde Türk Hava Yolları gibi bir değer var. Dünya markalarından biri olan THY yeni havalimanının da hizmete girmesiyle önümüzdeki yıldan itibaren her yıl filosuna 50 tane daha uçak ekleyecek. Şu anda Dünyanın en çok noktasına uçan havayolu unvanı sahip THY birkaç yıl içinde filosuna katacağı uçaklarla Avrupa’nın 1 numaralı havayolu haline gelecek. Bizim için en önemli başlıklarından biri olan altyapı ve ulaşım sorunlarını çözdükten sonra bizlerin hızlı bir şekilde yol alması gerekiyor.

“Eserler Ait Olduğu Ülkeye Dönmeli”

Bu arada bir noktaya dikkat çekmeyi özellikle istiyorum. Bence her eser, kendi ülkesinde, ait olduğu yerde güzel, orada daha bir anlamlı. Yasa dışı yollarla ait oldukları yerden kaçırılarak yurt dışına çıkarılan eserlerin ülkelerine iadesi ve yasa dışı trafiğinin önlenmesinde en temel uluslararası mevzuat olma niteliği taşıyan ve Türkiye dahil 127 ülkenin taraf olduğu UNESCO 1970 Sözleşmesi bu nedenle çok önemli. Tüm Dünya ülkelerine ortak kültürel mirasımız olan eserlerin ait oldukları yerde korunması ve gelecek nesillere aktarılması hususunda daha da hassasiyet göstermeleri adına çağrıda bulunmak istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de her mevsim, her çeşit turizmin yapılabileceğini vurgulayan Ersoy şöyle devam etti, “Kültür turizmi, sağlık turizmi, yaz-kış turizmi, golf turizmi, kongre ve fuar turizmi gibi geniş kapsamlı destinasyon seçeneklerimiz var. Turizm alanındaki gelişme çabalarımızın karşılığını da almaya başladık.” dedi. Türkiye’nin turizmde son yılların rekorlarını kırmaya devam ettiğini söyleyen Ersoy, “Yılın ilk 3 çeyreğinde, yaklaşık 32 milyon Dünya vatandaşını ülkemizde misafir ettik. Türkiye, 2018’de turizmde 40 milyon olan ziyaretçi hedefini yılın ilk 10 ayında aştı. Ocak-Ekim 2018 döneminde geçen yıla oranla yüzde 22,43 artış sağladık. Hedeflerimiz doğrultusunda ‘Turizmde Küresel Etik İlkeler Bildirgesi Özel Sektör Taahhüdü’nün de imzalanacağı konferansın düzenlenmesinde, Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü ve UNESCO başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.